تماس باما : 02165247966

قیمت ارتودنسی یک دندان یا یک فک بالا

قیمت ارتودنسی یک دندان یا یک فک بالا

جدول عنوان ها

 

یکی از مهم ترین سوالاتی که مى پرسند این میباشد که آیا معالجه ارتودنسى تک فک امکانپذیر میباشد؟ قیمت ارتودنسی یک دندان یا یک فک بالا چقدر می باشد آیا معالجه ارتودنسى حتما می بایست بصورت دو فک انجام پذیرد؟ جواب به سوالات فوق ما را بر آن داشت تا در مقاله اى تفصیلى به ارتودنسى دندانهاى بالا (به معناى ارتودنسی تنها فک بالا) بپردازیم و مطالبى را به بحث بگذاریم که در انتخاب یک ارتودنسی یک فک (ارتودنسى تک فک) کمک کننده باشد.

ارتودنسی یک دندان کج

اول از هر چیزى بایستى بررسى کنیم که روش کار ارتودنسى ثابت (یا این که همان سیم بستن دندان) به چه شکل میباشد. ارتودنسى ثابت از نگین ها یا این که براکت هاى ارتودنسى و سیم هاى اتصال دهنده آن‌ها تشکیل مى گردد. مجموعه دندانها در کنار هم قرار مى گیرند و به وسیله پروسه اى به نام رقص دندانى مرتب مى شوند. براى ایجاد این نیروى ارتودنسى، یک سیم ارتودنسى مابین آن‌ها بایستی حداقل طولى را داشته باشد تا بتواند اعمال نیرو نماید. براى همین ارتودنسی یک دندان کج توسط ارتودنسى ثابت (سیم بستن) معنایى ندارد مگر اینکه به وسیله ارتودنسى متحرک (پلاک هاى متحرک ارتودنسى) صورت پذیرد.

قیمت ارتودنسی یک دندان یا یک فک بالا

روش‌‌های ارتودنسی تک دندان

از روش های ارتودنسی تک دندان می توان به سه شیوه ارتودنسی ثابت ، ارتودنسی متحرک و درمان با لیزر اشاره نمود .

 

ارتودنسی ثابت:

در صورتی‌که برای رفع نامنظمی تک دندان از این روش استفاده شود براکت ها بر روی همه دندان ها قرار می‌گیرند تا جابه جایی دندان به صورت کامل صورت پذیرد .

 

ارتودنسی متحرک:

یکی‌از روش‌های معالجه ناهنجاری یک دندان ارتودنسی متحرک میباشد. در‌این روش دستگاههای ارتودنسی برای مدت زمان خاص تشخیص داده شده توسط ارتودنتیست، در دهان قرار می گیرند. درین روش مدت معالجه کوتاه‌‌تر از هنگامی میباشد که برای ارتودنسی تمام دندانها موردنیاز میباشد.

 

معالجه با لیزر

در بسیاری از موردها مشاهده میشود که برای رفع ناهنجاری یک دندان از لیزر استفاده می‌گردد . پزشک معالج متخصص در یک جلسه دندان نامرتب را با به کار گیری از لیزر تراش میدهد و آن را صاف می نماید . از معایب این شیوه می شود به از بین رفتن مینای دندان و افزایش آسیب پذیری دندان در مقابل پوسیدگی اشاره نمود .

مرتب کردن دو یا این که چهار دندان

پلاک اینمان یک بریس متحرک و شگفت انگیز میباشد . پلاک اینمان دارای رشته‌های فنری از جنس نیکل تیتانیوم میباشد که به آرامی به دو قوس ردیف کننده (aligner bows) در سوی مخالف با یکدیگر نیرو وارد می‌نماید و دندان‌ها را به موقعیت جدید خویش هدایت می‌نماید. این نیروهای ملایم بر طیف وسیعی از حرکات فعالیت می‌کنند، به همین دلیل میباشد که Inman Aligner به سرعت عمل می‌نماید. نتیجه و اثر بخش بودن این پلاک را در مدت زمان ۱۲ تا ۱۶ هفته میتوانید ملاحظه کنید . این بریس قادر است دو تا چهار دندان جلو را هدف بگیرد و تصحیح نماید نوع پلاک می بایست در یک زمان تنها روی یک فک اجرا گردد، چون ممکن میباشد بیمار احساس نماید جسم بسیار بزرگی در دهان دارد.

قیمت ارتودنسی یک دندان یا یک فک بالا

قیمت ارتودنسی یک دندان یا یک فک بالا

دقت نمایید که در ابتدا بایستی بررسی شود که از چه معالجه ارتودنسی برای فک بالای شما استفاده می‌شود. ارتودنسی دندان به طور ثابت، متحرک، ارتودنسی دیمون ، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی شفاف ، ارتودنسی از پشت دندان هر یک دارای تعرفه ای جداگانه میباشند. در اغلب مواقع ارتودنسی دندان در فک بالا گرانتر از فک پایین میباشد اما این قاعده کلی نبوده و با توجه به وضعیت دهن مریض انتخاب میگردد. توجه کنید که تجهیزات مورد استفاده در ارتودنسی بسیار متفاوت میباشد و این قضیه به نوبه خود در هزینه آن نقش مهمی دارد.

 

در‌صورتی‌که دندان شما نیاز به هدگیر داشته باشد هزینه هدگیر به صورت جداگانه برآورد میشود. عده ای که دارای دندان های پنهان میباشند عموماً بها ارتودنسی برای آن‌ها کمی بیشتر از شرایط عرف بوده و این مورد بخاطر حساسیت دندان های مخفی است. براکت های دیمون نیز دارای مخارج جداگانه بوده و در برخی از اشخاص به کار گیری از این نوع براکت تجویز می گردد. در صورت شکستن هر براکت بایستی براکت نو جایگزین گردد و این قضیه خود دارای هزینه ای جدا میباشد.

ارتودنسی تک فک

درصورتی که متخصص ارتودنسی پذیرفت که ارتودنسی دندانهاى بالا شدنى میباشد و نیاز ویژه اى به انجام ارتودنسى در فک پایین نیست، به معناى این نیست که زمان ارتودنسى شما نصف گردد!برخى از مراجعین به اشتباه محاسبه مى نمایند که معالجه ارتودنسی یک فک زمانى نصف ارتودنسى دو فک خواهد داشت. حقیقت امر این میباشد که معالجه در ارتودنسی دو فک بالا و پایین بهتر و سرراست تر پیش مى رود و هماهنگى دندانهاى دو فک با یکدیگر نیز با سهولت بیشترى انجام مى پذیرد؛در صورتى که در ارتودنسى دندانهاى بالا، متخصص ارتودنسى باید دندانهاى بالا را با دندانهاى پایین هماهنگ نماید که ارتودنسى نشده اند و از دسترس وى خارج اند. ازینرو تک فک اجرا شدن ارتودنسى مقدارى کمتر از ارتودنسى دو فک کمتر زمان مى برد ولی این مقدار به اندازه نصف شدن زمان کل درمان نیست.

به این محتوا امتیاز دهید
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها