تماس باما : 02165247966

مسواک زدن در ارتودنسی

مسواک زدن در ارتودنسی

جدول عنوان ها

مسواک زدن در ارتودنسی

 

دهان، محیطی است که به طور نرمال تعداد زیادی باکتری در آن وجود دارد اگر دندان ها تمیز نشوند یک لایه ی چسبناک و بیرنگ از باکتری ها که به شکل یک رسوب نرم می باشد بر روی سطح دندان ها جمع می شود که به آن پلاک میکروبی گویند و فقط به وسیله شست و شوی مکانیکی و توسط مسواک به راحتی کنده می شود که اگر این پلاک حذف نشود با تبدیل کردن قند ها به اسید سبب پوسیدگی دندان ها می گردند و با معدنی شدن پلاک میکروبی در اثر رسوب مواد معدنی موجود در بزاق، سخت شده و جرم ایجاد می گردد و محکم به سطح دندان می چسبد که با مسواک هم تمیز نمی شود که این جرم تشکیل شده مشکلات لثه را به وجود می آورد به این نکته توجه داشته باشید یک گرم پلاک خشک دارای تعداد 200 میلیارد باکتری است.

نکته ی قابل توجه در مورد پلاک میکروبی آن است که به منظور از بین بردن آن از سطح دندان حتما نیاز به شست و شوی مکانیکی با مسواک زدن است. بر خلاف عقیده بعضی از بیماران که تصور می کنند قرقره با آب و نمک و یا خوردن مواد غذایی سفت مانند سیب میتواند پلاک را از بین ببرد این مسئله ای صحیح نیست.

آموزش بهداشت ارتودنسی

مسواک زدن در ارتودنسی هنگامی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارید، اهمیتی دو چندان پیدا می کند. حضور براکت ها و هر گونه جسم خارجی در دهان می تواند در صورت عدم رعایت بهداشت محلی برای تجمع پلاک میکروبی شود و باعث پوسیدگی دندانی و مشکلات لثه ای شود.

بنابراین توصیه می شود در طول دوره درمان ارتودنسی حداقل روزی ۴ مرتبه مسواک ارتودنسی بزنید. مسواک های برقی در دوره درمان ارتودنسی و بویژه برای کودکان به عنوان یک روش مسواک زدن در ارتودنسی توصیه می گردد. اما از لحاظ آماری برتری زیادی نسبت به مسواک های دستی نداشته اند. در حقیقت مهمترین نکته این است که بیمار با مسواک خریداری شده بتواند ارتباط برقرار کند و مسواک استاندارد های لازم را برای انجام مسواک زدن در ارتودنسی داشته باشد. به همین دلیل مسواک های برند بهتر هستند.

در هر جلسه ویزیت ، اول وضعیت بهداشتی شما ارزیابی می شود. به یاد داشته باشید وضعیت بهداشت دندانها و لثه شما کاملا” نشانگر میزان همکاری شما در زمینه مسواک زدن در ارتودنسی است.

کم اهمیت دانستن اصول بهداشتی مسواک زدن در ارتودنسی به معنای بروز لکه های سفید رنگ پوسیدگی روی دندانها و همچنین تورم و التهاب لثه هاست که می تواند تبعاتی مانند ظاهر نازیبای دندانها پس از پایان درمان ارتودنسی و یا نیاز به جراحی لثه حین یا پس از درمان ارتودنسی را به دنبال داشته باشد.

توجه داشته باشید در چند هفته نخست درمان ارتودنسی ممکن است در زمان انجام مسواک زدن در ارتودنسی و نخ دندان ارتودنسی لثه های شما خونریزی کند که این نشان دهنده وجود التهاب در لثه های شما است. نگران نشوید و طبق دستور به کار مسواک زدن در ارتودنسی و نخ دندان ارتودنسی ادامه دهید و مطمئن باشید پس از گذشت چند هفته، این مشکل برطرف می گردد. مسواک های بین دندانی ، نخ دندان و دهانشویه ها هم بایستی در کنار مسواک زدن در ارتودنسی استفاده شوند.

مسواک زدن در ارتودنسی

بهداشت و تکنیک های مسواک زدن در ارتودنسی

دندان ها باید به صورت کامل بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده مسواک زده شوند.

برای مسواک زدن در ارتودنسی درست و خوب شما به زمان بیشتری نیاز دارید این زمان در حدود حداقل پنج دقیقه و حداقل دو بار در روز است.

با استفاده از یک مسواک نرم با یک سر کوچک آسیب کمتری به لثه می رسد. بهتر است برای مسواک زدن در ارتودنسی از مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده شود.

توصیه می شود از یک مسواک برقی با یک فرکانس بالا و ارتعاش زیاد برای مسواک زدن در ارتودنسی در مناطق دور از دسترس استفاده کنید.

از مسواک بین دندانی ( برس کوچک ارتودنسی ) به منظور بهبود دسترسی بین براکت و سیم استفاده کنید.

می توان از دستگاه های پرتاب کننده آب ( واترجت ) جهت بهبود مسواک زدن در ارتودنسی در اطراف براکت ها و بند های ارتودنسی و بین دندان ها استفاده کرد.

 روش مسواک زدن در ارتودنسی

مرحله اول: برای این هدف باید از مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده کنید.مسواک زدن در ارتودنسی را در ۶ مرحله انجام دهید این ترتیب به شما کمک می کند تا هیچکدام از سطوح دندان ها بدون مسواک زدن باقی نمانند. در ابتدا از بیرون دندانها شروع کنید. الیاف مسواک عمود بر سطح براکت ها بوده و از حرکات چرخشی با دامنه کوتاه استفاده شود.

مرحله دوم: در ادامه مسواک زدن در ارتودنسی مسواک را با زاوبه ۴۵ درجه نسبت به لثه گرفته و با دقت شیار لثه را تمیز کنید.

مرحله سوم: در مرحله سوم مسواک زدن در ارتودنسی سطح خارجی دندان بین براکت و لثه تمیز می شود. در حالی که مسواک زاویه حدودا ۱۳۵ درجه با سطح خارجی دندان دارد، از حرکات چرخشی با دامنه کوتاه استفاده می شود.

مرحله چهارم: در مرحله چهارم مسواک زدن در ارتودنسی باقیمانده سطح خارجی دندان یعنی فاصله مابین براکتها تا سطح جونده دندانها تمیز می گردد . درحالی که مسواک زاویه حدودا ۴۵ درجه با سطح خارجی دندان دارد و جهت الیاف مسواک به طرف براکت ها می باشد، با حرکات چرخشی با دامنه کوتاه دندانها را تمیز می شوند.

مرحله پنجم: در این مرحله از مسواک زدن در ارتودنسی سطح جونده دندانها را با دقت تمیز کنید. توجه داشته باشید که تمامی دندانها در این مرحله تمیز شوند.

مرحله ششم: در مرحله آخر مسواک زدن در ارتودنسی سطح داخلی دندانها را تمیز کنید . این عمل را با قراردادن مسواک بصورت مایل و با انجام حرکات چرخشی با دامنه کوتاه انجام دهید. در ضمن تمیز کردن سطح زبان و سقف کام هم به وسیله مسواک نرم توصیه می شود.

مسواک زدن در ارتودنسی

چگونه یک مسواک مناسب برای مسواک زدن در ارتودنسی انتخاب کنیم ؟

برای مسواک زدن در ارتودنسی مسواک باید دارای سر کوچک و الیافی با شکل خاص می باشد تا نقاط دور از دسترس دهان را به خوبی تمیز کند.

مسواکی که برای مسواک زدن در ارتودنسی استفاده میشود باید دارای الیافی نرم باشد که به سادگی و با ملایمت روی دندان ها و لثه ها حرکت کند.

دسته مسواک باید به خوبی و راحتی در دست قرار بگیرد به صورتی که استفاده از آن حتی هنگام مرطوب بودن، راحت باشد.

چند وقت یکبار باید مسواک مورد استفاده برای مسواک زدن در ارتودنسی را تعویض کنیم؟

توجه داشته باشید که تعویض به موقع مسواک به حفظ سطح بالای بهداشت دهان کمک می کند زیرا تحقیقات نشان می دهد که یک مسواک تازه می تواند تا 30 درصد بیشتر از یک مسواک کهنه، پلاک را از روی دندان ها بردارد.

 

به این محتوا امتیاز دهید
برچسب ها
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها