تماس باما : 02165247966

ارتودنسی سرامیکی

صفر تا 100 ارتودنسی سرامیکی

جدول عنوان ها

ارتودنسی دندان یکی از متدهای کارساز و مثمر ثمر برای رفع ناهنجاری و ناهماهنگی های دندانی به شمار می رود. گاهی برخی از افراد تمایلی برای نصب ارتودنسی هایی با براکت های فلزی ندارند.

در چنین شرایطی برخی بهره ‌گیری از نمونه های متحرک (پلاک های شفاف) را پیشنهاد می دهند. اما در نمونه های متحرک عموما بیمار فراموش می کند که ارتودنسی را درون دهان خود جای دهد.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که تمایلی به استفاده براکت های متحرک و فلزی ندارید ارتودنسی سرامیکی به کمک شما خواهد آمد. در این مقاله سعی داریم تا شما را با این روش و نکات پیرامون آن آشنا کنیم.

بیشتر بدانید : بریس سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی شفاف چگونه روشی است ؟

در این روش براکت های سرامیکی بی رنگ جایگزین نمونه ‌های فلزی خواهند شد. مزیت و شاخصه بارز این مدل ارتودنسی، نامحسوس بودن براکت هاست. افراد بالغی که تمایل دارند تا ارتودنسی های آنها در معرض دید نباشد این حالت به آنها پیشنهاد می شود.

براکت های لحاظ شده کاملاً شفاف اند به طوری که سایر افراد در نگاه اول متوجه حضور آنها در دهان شما نخواهند شد. جالب است بدانید که علاوه بر براکت ها، کلیه سیم های استفاده شده نیز بی رنگ هستند.

برای اطلاع از ارتودنسی در کرج کلیک کنید

مزایا و محدودیت های ارتودنسی سرامیکی

مزایا و محدودیت های ارتودنسی سرامیکی :

_ مزایا و فواید:

• بدون شک کلیدی ترین مزیت این روش همان موضوع شفاف و نا محسوس بودن آن است.
• دندان ها در این روش در قیاس با روشی مثل اینویزیلاین نتیجه رضایت بخش تری از خود نشان می دهند.
• در صورت تمایل میتوانید با کمک اورینگ و یا الاستیک های رنگی به سیم ها و یا سایر اجزای ارتودنسی کمی رنگ بدهید.
• افرادی که از ارتودنسی هایی با براکت فلزی استفاده کرده ‌اند در عکسبرداری های رادیولوژی با مشکل مواجه می شوند. اما در ارتودنسی سرامیکی با چنین معضلی مواجه نخواهید شد.
• در صورت تمایل میتوانید سیم های استفاده شده را نیز به شکل شفاف انتخاب کنید. در این حالت ضمن افزایش زیبایی بریس ها، سایر اجزا نیز شکل نامحسوس تری به خود خواهند گرفت.

_ محدودیت و معایب:

• در قیاس با ارتودنسی معمولی گرانتر است.
• در برخی از موارد ممکن است افراد نسبت به ترکیبات استفاده شده حساسیت نشان دهند.
• براکت های استفاده شده در ارتودنسی سرامیکی از لحاظ سایزی کمی بزرگتر از نمونه های فلزی هستند. با این تفاسیر ممکن است پروسه مسواک زدن و رعایت بهداشت برای بیمار کمی مشکل باشد.
• عمر مفید این براکت ها از نمونه های فلزی کمتر است. (تقریباً ماندگاری نمونه های فلزی دو برابر نمونه‌های سرامیکی می باشد.)
• به علت شفاف بودن براکت ها، احتمال لکه دار شدن در آنها بیشتر است.
• از آنجایی که جنس براکت ها از فلز نیست لذا ممکن است در اثر ضربه دچار شکستگی شوند. این موضوع سبب ایجاد هزینه مضاعف برای بیمار خواهد شد.

کاندیدای مناسب برای ارتودنسی سرامیکی:

از آنجایی که براکت های استفاده شده مقاومت نمونه های فلزی را ندارند لذا بهترین حالت برای به کارگیری این محصولات هنگامی است که کلیه دندان های اصلی فرد بیرون آمده باشند.

چرا که در هنگام بیرون زدن دندان های اصلی ممکن است به علت افزایش فشار، براکت ها دچار شکستگی شوند. با این تفاسیر این براکت ها برای افراد کم سن و اطفال توصیه نمی شود. اما افراد بزرگسالی که بی رنگ بودن اجزای ارتودنسی برای آنها مسئله کلیدی است کاندید مناسبی برای این روش هستند. درباره ارتودنسی سرامیکی بیشتر بدانید

پروسه درمان چقدر زمان میبرد

پروسه درمان چقدر زمان میبرد ؟

مدت پروسه درمان با توجه به فاکتورهایی مثل شدت اختلالات و تعداد دندان های ناهماهنگ متفاوت است. اما به طور حدودی این بازه را بین 6 الی 18 ماه تعریف می کنند. اما در موارد حادتر ممکن است این پروسه به 36 ماه نیز برسد. درباره ارتودنسی سرامیکی بیشتر بدانید

برآورد هزینه

همانطور که در طول مقاله به آن اشاره شد برتری این روش استفاده از براکت و سیم هایی شفاف و نامحسوس است. این مزیت سبب می ‌شود تا هزینه نهایی در ارتودنسی سرامیکی بالاتر از ارتودنسی های معمولی با براکت های فلزی باشد.

اما به طور کلی هزینه این روش نیز همانند سایر متدهای استفاده شده متاثر از چندین فاکتور خواهد بود. از فاکتورهای دخیل در این موضوع می توان به نوسانات ارزی، مهارت و دستمزد پزشک و متریال استفاده شده اشاره نمود.
به منظور دریافت اطلاعات دقیق تر در باب هزینه های مربوطه توصیه می کنیم تا از طریق تلفن های درج شده در سایت با همکاران ما ارتباط برقرار کنید و سوالات خود را از آنها جویا شوید.

برای اطلاع از قیمت ارتودنسی در کرج کلیک کنید

سوالات رایج ارتودنسی سرامیکی

1_ آیا امکان ایجاد لکه بر روی بریس های سرامیکی وجود دارد ؟


بله احتمال ایجاد لکه بر روی این براکت ها وجود دارد اما این مشکل به راحتی پیش نمی آید. به علت استفاده از متریال مرغوب در تولید براکت ها، احتمال اینکه آنها دچار لکه شوند بسیار کم است. اما گاهی اتصالات مربوطه (الاستیک های استفاده شده) که به منظور فیکس نگه داشتن براکت ها کاربرد دارند ممکن است لکه دار شوند. به منظور پیشگیری از این معضل از راه حل های زیر کمک بگیرید:

پیشگیری

  • • پس از میل نمودن وعده های اصلی؛ مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید. با این کار غذای اضافی در بین دندان ها باقی نخواهد ماند تا سبب ایجاد لکه گردد.
  • • برخی از مواد غذایی به ذات واجد رنگدانه هستند. استفاده از ترکیباتی مثل قهوه، نوشابه، سس کچاپ و خردل می ‌تواند سبب چنین وضعیتی شود. در صورت امکان از خوردن این ترکیبات پرهیز کنید.
  • • استفاده از دخانیاتی مثل سیگار و قلیان موجب تشکیل لکه های زرد رنگ بر روی اتصالات و براکت ها خواهد شد.
  • • از استفاده خمیر دندان های حاوی سفید کننده پرهیز کنید. ترکیبات سفید کننده ممکن است موجب سفید شدن دندان ها و ایجاد تضاد رنگی بین دندان و براکت ها شوند.
  • • نوبت های تعیین شده از سوی دندانپزشک را پشت گوش نیندازید. هنگامی که ارتودنتیست دندان های شما را ارزیابی کند در صورت مشاهده لکه در سیم و یا براکت می تواند آن را تعویض نماید.

2_ آیا می توان رنگ اجزای ارتودنسی سرامیکی را به طور سلیقه ‌ای انتخاب نمود؟

بله. حتی هنگامی که صحبت از ارتودنسی همرنگ دندان هم در میان باشد باز هم بیمار میتواند اتصالات مربوطه را با سلیقه خود انتخاب نماید. این اتصالات شامل موارد زیر هستند:
• براکت ها: براکت ها در حقیقت بخش هایی هستند که به دندان ها فیکس می شوند. از لحاظ طیف رنگی شامل سفید و یا هاله ای از رنگ های نزدیک به پوست افراد هستند.
• سیم ها: وظیفه اتصال براکت ها به یکدیگر بر عهده سیم هاست. با بکارگیری این اجزا دندان ها تحت فشار قرار گرفته و مجبور به تغییر وضعیت و منظم شدن خواهند شد. طیف رنگی آنها شامل سفید، متالیک و سفید مات است.
• الاستیک و کش ها: این بخش ها شامل طیف رنگی مختلفی هستند. هر کدام از آنها ممکن است نقش متفاوتی را برعهده داشته باشد. در اغلب مواقع به منظور رنگ بخشیدن به بریس ها از انواع رنگی آنها کمک گرفته می ‌شود.

3_ ارتودنسی با براکت فلزی بهتر است یا سرامیکی ؟

نمونه های فلزی جزء قدیمی ترین براکت های استفاده شده هستند. البته در حال حاضر هم از آنها برای رفع نواقص دندانی استفاده می شود. از مزایای ارتودنسی با براکت فلزی می توان به کاهش مدت زمان درمان اشاره نمود.

اما از آنجایی که براکت ها کاملا محسوس و مشخص هستند گاهی افراد تمایلی برای استفاده از آنها ندارند. برای افراد بزرگسالی که تاکید بر به بی رنگ بودن براکت ها دارند نمونه های سرامیکی بهترین گزینه خواهند بود.

4- از لحاظ هزینه ارتودنسی با براکت سرامیکی با براکت فلزی چه تفاوتی دارد؟

همانطور که در طول متن با آن اشاره شد ارتودنسی سرامیکی به علت مزایای ذکر شده هزینه بالاتری دارد.

5- آیا امکان نصب براکت های شفاف برای اطفال وجود دارد ؟

به طور قطع نمی توان گفت که اطفال به هیچ وجه شانس استفاده از این براکت ها را ندارند. اما از آنجایی که کودکان نسبت به مراقبت های پس از نصب ارتودنسی سهل انگار تر هستند در اغلب مواقع پزشک توصیه به نصب براکت های فلزی می کند.

6- برای افرادی که رنگ پوست سبزه (برنزه) دارند آیا استفاده از براکت های شفاف مناسب است؟

استفاده از براکت سرامیکی برای تمامی افراد مناسب خواهد بود. چرا که براکت ها بر روی دندان های سفید رنگ شما تعبیه می شوند لذا اختلالی با رنگ پوست شما نخواهند داشت.

7- آیا امکان تغییر رنگ دندان به علت حضور براکت سرامیکی وجود دارد ؟

خیر. براکت ها موجب تغییر رنگ دندان های شما نخواهند شد. اما چنانچه شما پروسه های بهداشتی و مراقبتی را رعایت نکنید احتمال مشاهده لکه و یا تغییر رنگ بر روی براکت ها و اتصالات وجود دارد.

8- آیا افرادی که ناهماهنگی های دندانی شدیدی دارند می ‌توانند از براکت های شفاف کمک بگیرند؟

بله. این روش برای تمامی اختلالات دندانی جزئی تا متوسط مناسب خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

آیا امکان تغییر رنگ دندان به علت حضور براکت سرامیکی وجود دارد

خیر. براکت ها موجب تغییر رنگ دندان های شما نخواهند شد. اما چنانچه شما پروسه های بهداشتی و مراقبتی را رعایت نکنید احتمال مشاهده لکه و یا تغییر رنگ بر روی براکت ها و اتصالات وجود دارد.

آیا هزینه ارتودنسی سرامیک بالاتر است ؟

بله قیمت بریس های سرامیکی از فلزی بیشتر است در نتیجه هزینه بیشتر می شود

برچسب ها
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها