تماس باما : 02165247966

مینی اسکرو ارتودنسی

مینی اسکرو ارتودنسی چیست ؟ و برای چه افرادی مناسب است

جدول عنوان ها

گاهی ناهماهنگی های دندانی در برخی افراد به شکل شدیدتری بروز می کند. در این بیماران ارتودنتیست مجبور است علاوه بر استفاده از ارتودنسی از روش های درمانی مکملی مثل مینی اسکرو(مینی ایمپلنت) نیز کمک بگیرند. البته تعداد افراد نیازمند به این روش بسیار کم هستند اما در هر حال اگر قصد آشنایی با مینی اسکرو ارتودنسی را داشته باشید شما را به مطالعه ادامه این مقاله دعوت می کنیم.

مینی اسکرو ارتودنسی چیست؟

لغت مینی در انگلیسی یعنی کوچک. واژه اسکرو (screw) نیز به معنای پیچ می باشد. پس این واژه به معنای پیچ فلزی کوچک خواهد بود.
در صورت صلاحدید متخصص ارتودنسی ، به منظور برطرف نمودن اختلالات دندانی، این پیچ به واسطه لثه به استخوان فک متصل می شود. در حقیقت این پیچ قرار است به عنوان تکیه گاه و یا لنگر موجب تسریع جابجایی های دندانی گردد.البته ممکن است با نام های دیگری چون مینی ایمپلنت، میکرو پیچ و یا لنگر غیر دائمی ارتودنسی نیز نامیده شود.

برای دندان های که از خط لثه فاصله گرفته اند


عمدتاً از این پیچ ها به منظور بالا کشیدن دندان هایی که بیش از اندازه بلند هستند استفاده می کنند. با کمک این تجهیزات دندانی که از خط لثه بیش از اندازه فاصله گرفته باشد به سمت بالا هدایت می شود.

ضرورت استفاده از لنگر موقت (TAD):

از میکرو پیچ ها به منظور هدایت دندان های منحرف شده استفاده می شود. البته به جهت حذف فاصله بین دندان ها نیز مثمر ثمر هستند.
در شرایط خاص این احتمال وجود دارد که فشار وارد شده از سمت سیم و اتصالات ارتودنسی، دندان ها را به جهت اشتباهی سوق دهد. برای پیشگیری از این موضوع مینی اسکرو ارتودنسی وارد عمل خواهد شد. هنگامی که پزشک شرایط بیمار را ارزیابی کند و متوجه کج شدن دندان ها و یا فاصله بیش از اندازه بین دو دندان شود احتمالاً از این پیچ ها استفاده خواهد کرد.

برای اطلاع از قیمت ارتودنسی در کرج کلیک کنید

چگونگی تعبیه پیچ موقت:

یکی از سوالات متداول در این خصوص این است که این پیچ ها چگونه کار گذاشته می شوند؟
با کمک ترکیبات بی حس کننده موضعی نقطه مورد نظری که قرار است پیچ در آنجا قرار گیرد را بی حس میکنند. گاهی پزشک از بیمار درخواست می کند تا پیش از اتصال پیچ، دهان خود را با کمک دهان‌ شویه‌ های آنتی باکتریال شستشو دهد. درباره مینی اسکرو ارتودنسی بیشتر بدانید

آماده شدن لثه برای پیچ


پس از آنکه لثه برای جایگذاری پیچ آماده شد؛ در مرحله دوم  متخصص ارتودنسی با دقت و آهسته پیچ را درون فک فرو می برد. ممکن است پس از تعبیه پیچ درون فک کمی احساس فشار را تجربه کنید که کاملا طبیعی است.
در برخی اوقات نیز از یک ابزار پلاستیکی (به عنوان راهنما) برای مطمئن شدن از نقطه جایگیری پیچ استفاده می شود. ممکن است این پیچ بلافاصله پس از نصب بریس و یا در نوبت ‌های بعدی به تجهیزات اضافه شود.

مینی اسکرو و تاثیر بر ارتودنسی

آیا تاثیرگذاری ارتودنسی با حضور این پیچ ها افزایش می یابد ؟

شواهد رسمی و ثابت شده ای در باب چگونگی فعالیت و یا تاثیرگذاری این روش در دست نیست. اما تجربه این را به ما ثابت کرده که وقتی بریس ها با این پیچ ها همراه شوند (اگر در طرح درمان استفاده از آن توسط متخصص تایید شود) درصد موفقیت ارتودنسی را افزایش می دهد.
مینی اسکرو ارتودنسی به شکلی جایگذاری می شود که بین حد فاصل دو ریشه دندان قرار گیرد. ممکن است پس از شروع ارتودنسی ارتودنتیست صلاح ببیند که پروسه درمان با این پیچ ها ادامه پیدا کند.

آیا این پیچ عارضه جانبی دارند ؟

استفاده از مینی اسکرو نیز همانند هر روش دیگری می تواند خطرات احتمالی خاص خود را به دنبال داشته باشد. در ادامه به این موارد اشاره می کنیم:
• چنانچه جایگذاری مینی اسکرو به درستی انجام نشده باشد این احتمال وجود دارد که پیچ با ریشه دندان تماس پیدا کند. در این صورت ممکن است لثه بیمار کمی دردناک شود. البته این مشکل پس از مدت کوتاهی بدون عارضه جانبی خاصی برطرف خواهد شد. احتمال شل شدن مینی اسکرو ارتودنسی آیا وجود دارد ؟

احتمال شل شدن مینی اسکرو ارتودنسی


• احتمال شل شدن پیچ نیز وجود دارد. اگر چنین اتفاقی پیش آید؛ در نوبت بعدی مراجعه، ارتودنتیست متوجه این وضعیت شده و پیچ را در جای خود محکم خواهد کرد.
• ممکن است در حین محکم نمودن و یا جایگذاری، پیچ درون فک بشکند. البته این احتمال بسیار ناچیز است.
• در 15 الی 20 درصد مواقع پیچ ها پیش از زمان مقرر عمر بهینه خود را طی می‌ کنند. در چنین شرایطی تنها راه حل، تعویض پیچ با نمونه جدید است.
• چنانچه بیمار بهداشت دهان و دندان را رعایت نکند احتمال عفونی شدن ناحیه اطراف مینی اسکرو وجود دارد.

چنانچه بیمار تمایلی برای استفاده از این پیچ ها نداشته باشد باید چه کند؟

هنگامی که برای رفع ناهماهنگی دندانی یک ارتودنتیست ماهر را انتخاب می کنید؛ او راهکار دیگری برای حل مشکل پیش آمده ارائه خواهد داد. متخصص ارتودنسی می تواند توسط دستگاه و تجهیزات مربوطه کج شدگی دندان ها را اصلاح نماید. این موضوع در خصوص فاصله بین دندانی نیز صدق می کند.
اما در هر صورت انتخاب شیوه اصلاحی بستگی به شدت اختلال، تمایل بیمار و صلاحدید ارتودنتیست دارد.

Orthodontic Mini-Screw

آیا نصب مینی اسکرو ارتودنسی الزامی است؟

وقتی در طرح درمان استفاده از میکرو اسکرو را توصیه می شود یعنی شانس موفقیت ارتودنسی شما با حضور این پیچ افزایش خواهد یافت. اما این جمله به معنای اجباری بودن این کار نیست.
همیشه راهکار های جایگزینی برای چنین مواقعی وجود دارد. ممکن است متخصص هدگیر را تجویز کند و یا حتی به شما پیشنهاد دهد که دندان مورد نظر را بکشید. شاید هم به شما بگوید که کلا از درمان آن صرف نظر کنید. این موارد جزء مهمترین راهکارهای جایگزینی برای مینی اسکرو ها محسوب می شوند.

آیا در زمان حذف مینی اسکرو ارتودنسی بیمار احساس درد خواهد داشت؟

این پیچ ها نیز همانند تجهیزات دیگر، قرار نیست تا پایان عمر درون دهان بیمار باقی بمانند. برای حذف آنها نیاز به هیچگونه ترکیب بی حس کننده ای نیست. اما در صورت ترس شدید بیمار، ارتودنتیست می تواند ناحیه اطراف پیچ را با کمک ترکیبات موضعی بی ‌حس نماید.
سوراخ ایجاد شده درون لثه نیز پس از گذشت زمان بسیار کوتاهی ترمیم و پر خواهد شد. پس از برداشتن میکرو پیچ نیز بیمار هیچگونه احساس ناراحتی و یا نا خوشایندی نخواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

گذاشتن و برداشتن مینی اسکرو درد داره؟

این عمل با بی حسی صورت می گیرد و دردی ندارد

با مینی اسکرو طول درمان کوتاه تر میشود ؟

بستگی به نوع درمان دارد. به هر روی دست کم کمک گرفتن از مینی اسکرو در شرایط لازم می تواند به تسهیل و افزایش کیفیت درمان کمک کند.

برچسب ها
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها