تماس باما : 02165247966

ریتینر ارتودنسی

فواید ریتینر ارتودنسی و انواع آن

جدول عنوان ها

برخی بیماران تصور می‌کند بعد از جدا کردن براکت ها دیگر درمان ارتودنسی آنها به پایان رسیده در صورتی که بخش نهایی درمان که استفاده از ریتینر ارتودنسی است شروع می‌شود.

به طور کلی بعد از درمان ارتودنسی به دلیل نیاز به نگهداری دندان ها در موقعیت جدیدشان در بافت های لثه ای و فشار های وارده از طرف زبان و لب ها و همچنین فشارهای وارده که به دلیل رشد فک ها به وجود آمده از Retainer orthodontics استفاده می‌کنیم.
بعد از جدا کردن براکت ها دندان ها تمایل دارند به حالت اولیه خود برگردند که در صورت عدم حفظ دندان ها در موقعیت نهایی پس از پایان درمان امکان برگشت نتایج درمان وجود دارد.
بسته به نوع فک بیمار و شدت ناهنجاری آنها از انواع نگهدارنده ها استفاده می‌شود.

برای اطلاع از قیمت ارتودنسی در کرج کلیک کنید

علل ضرورت استفاده از ریتینر و نگهدارنده ارتودنسی

مهم ترین دلیل انجام ارتودنسی برطرف کردن ناهنجاری های فکی و دندانی است ولی زیبایی دندان هم نقش پر رنگی در ارتودنسی دارد.

بیماران مدت تقریبا طولانی را سپری میکنند که بتوانند به لبخندی جذاب با دندان های ردیف شده کنار هم برسند.

آیا می خواهید در مورد طول درمان ارتودنسی بیشتر بدانید به این مقاله مراجعه کنید

حالا به این مورد فکر کنید که اگر بعد از پایان درمان و تحمل سختی ها دندان های شما به مرور از حالت صاف خود خارج شوند،چه اتفاقی برای شما خواهد افتاد؟

نگهدارنده ارتودنسی

برخی بیماران در پایان درمان ارتودنسی حتی با اینکه ارتودنتیست استفاده از ریتینر ارتودنسی را اجباری میداند برای استفاده،از استفاده آن خودداری میکنند، این امر باعث از دست رفتن تمام سختی هایی میشود که در طول درمان متحمل شده اند بعلاوه ریتینر ها انواع مختلف دارند که به نسبت میزان ناهنجاری ارتودنتیست برای آنها تجویز میکند.

در ارتودنسی معتقدیم اگر بیماران با کارایی ریتینر ارتودنسی آشنا باشند و بدانند این دستگاه چه تاثیری در موفقیت درمان ارتودنسی دارد بدون کوچکترین مقاومتی، استفاده از ریتینر را قبول می کنند.

مهم ترین عملکرد ریتینر:

 • همانگونه که بیان کردیم مهمترین علت استفاده از ریتینر ارتودنسی ثابت نگهداشتن دندان ها و جلوگیری از بازگشت دندان های ارتودنسی شده به حالت اولیه است. به طور متوسط دوره درمانی ارتودنسی یک سال است. که به نوع و شدت ناهنجاری فکی و دندانی این زمان متغیر است تصور کنید عدم استفاده از ریتینر ها میتواند تمام زحمات درمان ارتودنسی شما را هدر دهد

تا چه مدت باید از ریتینر و نگهدارنده ارتودنسی استفاده نمود

همان طور که در بخش بالا توضیح دادیم مدت زمان درمان ارتودنسی بیمار بستگی به میزان ناهنجاری فکی و دندانی آنها دارد مدت زمان استفاده از ریتینر ها هم به همین شکل است.

برخی از بیماران ممکن است به علت نوع و میزان ناهنجاری از دو نوع ریتینر استفاده بکنند.

انواع ریتینر ها:

به طور کلی ریتینر ها به 2 بخش تقسیم می شود:

_ریتینر ثابت

_ریتینر متحرک،که ریتینر متحرک به دو دسته اس ایکس و آکریلی تقسیم می شود.

ریتینر ثابت و مزیت های آن:

ریتینر ثابت ارتودنسی


ریتینر ثابت ارتودنسی در واقع یک سیم است که به سطح پشت دندان های جلویی فک بالا و پایین متصل می شود.  ریتینر ارتودنسی از استیل ساخته میشود. متخصص ارتودنسی ، سیم را به چسب مخصوصی آغشته میکند و آن را به سطح پشت دندانها که در معرض دید قرار ندارد، میچسباند. گاهی سیم به همه دندانهای جلویی چسبانده میشود و گاهی تنها دندانهای اول و آخر سیم چسبانده میشوند و نیازی نیست دندانهای میانی هم وصل شوند که این کار نسبت به شرایط بیمار و طرح درمان انجام می شود.
ارتودنتیست مدت استفاده از ریتینر ثابت ارتودنسی را مشخص می کند که بیمار نسبت به آن عمل می کند.

مزیت های ریتینر ثابت ارتودنسی


_مهمترین مزیت ریتینر ثابت ارتودنسی این است که به پشت دندانها چسبانده میشود و در هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن، دیده نمیشود. بنابراین از نظر ظاهری تغییری ایجاد نمی شود..
_مزیت دیگر ریتینر ثابت، این است که در طول روز انجام وظیفه می کند و امکان کوچکترین بازگشتی در موقعیت دندانها وجود ندارد. بنابراین در افرادی که احتمال حرکت کردن مجدد دندانها بیشتر است، با این وسیله آسودگی خاطر از بابت عدم حرکت دندانها حاصل می شود.
_ بر خلاف ریتینر های متحرک نمیتوانید آنها را از دهان در خارج کنید بنابراین امکان گم شدن یا جا گذاشتن آن ها وجود ندارد.
به واسطه حجم بسیار کمی که دارد، آن را احساس نمیکنید به خصوص پس از چند روز که برای شما کاملا عادی می شود.

_مهم ترین چالشی که با ریتینر ثابت با آن روبرو هستید رعایت بهداشت دهان و دندان شماست.

ریتینر متحرک

ریتینر متحرک و مزیت های آن


ریتینر متحرک، به آن دسته از ریتینر ارتودنسی گفته می شود که بیمار آزادانه هر زمانی که بخواهد وسیله را از دهان خود در می آورد. تثبیت کننده ثابت خود، دو نوع اصلی آکریلی و اسیکس دارد:

ریتینر آکریلی


این وسیله دهانی بیشتر برای فک بالا استفاده میشود. یک بدنه پلاستیکی که قبلا بر اساس قالب گیری دهان بیمار، ساخته شده است و سیم فلزی که جلوی دندانها قرار میگیرد و ضمایم فلزی در طرفین که دور دندانها حلقه میشود تا وسیله را در جای خود ثابت نگه دارد، بخشهای مختلف تثبیت کننده آکریلی هستند. این ریتینر ارتودنسی را هر وقت که بخواهید میتوانید از دهان خارج کنید اگر چه بهتر است فقط برای میل نمودن غذا و رعایت بهداشت ریتینر را از دهان خارج کنید. پلاستیک بدنه آکریلی، در مقابل حرارت آسیب پذیر است پس آن را زیر آب داغ یا در معرض منابع حرارتی دیگر قرار ندهید.

مزیتهای ریتینر آکریلی


_مهمترین مزیت این ریتینر ارتودنسی ، این است که میتواند اصلاحات جزئی انجام دهد و اگر دندانها پس از براکت کمی حرکت بازگشتی داشته اند، آن را اصلاح نماید. همچنین گاهی نیازی به براکت نیست و تنها کمی اصلاح در موقعیت دندانها لازم است که در این شرایط هم میتوان به جای براکت، از ریتینر آکریلی استفاده کرد.
_یکی دیگر از مزیت های آن این است که هنگام حضور در جمع، میتوانید ریتینر خود را در بیاورید.

مزیتهای ریتینر آکریلی


هالی قابل تنظیم است بنابراین ارتودنتیست راحت تر میتواند آن را متناسب با وضعیت دهان بیمار، تنظیم کند.
ا_ین نوع ریتینر خیلی بادوام تر از اس ایکس است. همچنین در صورت شکستگی، قابل تعمیر می باشد.
رنگ ریتینر آکریلی را میتوان انتخاب کرد. بخش پلاستیکی آن در رنگهای مختلف ساخته میشود بنابراین میتوانید مطابق سلیقه خود، رنگ آن را تعیین کنید.
_رعایت بهداشت با این مدل از ریتینر راحت تر می باشد چرا که آن را از دهان خارج می کنید و نخ دندان و مسواک استفاده می کنید.

اس ایکس


اسیکس در واقع پلاک شفافی شبیه به اینویزالاین است که از جنس پلاستیک خاصی ساخته شده است. اسیکس را روی دندانها میگذارید. این پلاک بیرنگ، دندانها را در بر گرفته و اجازه حرکت به آنها نمیدهد بنابراین دندانها به تدریج در جای خود، ثابت میشوند. اسیکس توانایی تغییر در حرکت دندانها ندارد و به شکلی طراحی شده که فقط آنها را در جایگاه کنونی، نگه دارد. مراقب باشید هر گونه وسیله دهانی پلاستیکی را در معرض حرارت خشک یا مرطوب قرار ندهید چرا که ممکن است ذوب شده و رم اصلی خود را از دست دهد. در این صورت باید مجددا اس ایکس قالب گیری شود و برایتان ساخته شود.


مزیتهای اسیکس


اسیکس بر ریتینر آکریلی ،شفاف و نامرئی است و کسی متوجه آن نمیشود.
اسیکس تنها دندانها را در بر میگیرد بنابراین کمتر از ریتینر ارتودنسی آکریلی، حجم آن را در دهان احساس میکنید و راحت تر میتوانید صحبت کنید.
رعایت بهداشت دندانها مشابه آکریلی است و خیلی راحت با در آوردن وسیله از دهان، رعایت بهداشت را انجام می دهید و بر خلاف ریتینر ثابت، باید اس ایکس را هم جداگانه تمیز کنید.

روش های شستشوی اس ایکس

 • به هیچ عنوان از خمیردندان برای شستشوی اس ایکس خود استفاده نکنید چرا که خمیردندان برای از بین بردن جرم های مقاوم روی دندان‌ها ساخته شده است و استفاده از آن روی پلاک های متحرک می تواند بدنه پلاک ها را از بین ببرد
 • دهانشویه نیز برای تمیز کردن اس ایکس مناسب نیست اما اگر می‌خواهید که بوی بد یا طعم پلاک متحرک خود را تغییر دهید می‌توانید از دهانشویه استفاده کنید فقط به خاطر داشته باشید که کمتر از 10 ثانیه باید دهانشویه را روی پلاک بریزید و فوراً با آب بشویید.
 • برای شستشوی اس ایکس از مایع ظرفشویی یا صابون استفاده کنید.
 • پس از مسواک زدن دستگاه خود را با آب فراوان خوب بشویید.
 • از آب خیلی گرم مایل به داغ برای دستگاه خود استفاده نکنید.
 • از سفید کننده استفاده نکنید.
 • استفاده از تمیز کننده اولتراسونیک.(دستگاه انتشار لرزش با فرکانس بالا)
 • اس ایکس خود را بر روی کابینت یا جاهای دیگر رها نکنید.
 • اس ایکس دندانتان را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان دور نگه دارید.
 • به هنگام شستشو دقت کنید زیر سطحی که اس ایکس را می‌شویید نرم باشد یا ظرفی پر از آب زیر دستتان باشد تا اگر اتفاقی پلاک‌ها از دست شما سر خورد صدمه نبیند.
 • در هنگام شنا و فعالیت های شدید ورزشی اس ایکس را از دهان خود خارج کنید.
 • هنگامی که اس ایکس در دهانتان نیست آنرا در معرض تابش مستقیم آفتاب و داشبورد گرم اتومبیل قرار ندهید.

مطاله بیشتر : مینی اسکرو ارتودنسی چیست ؟ و برای چه افرادی مناسب است

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

چرا از ریتینر ارتودنسی استفاده کنم ؟

علت استفاده از ریتینر ها ثابت نگهداشتن دندان ها و جلوگیری از بازگشت دندان های ارتودنسی شده به حالت اولیه است

شستشوی اس ایکس با خمیر دندان انجام دهم ؟

از خمیر دندان استفاده نکنید چرا که خمیردندان برای از بین بردن جرم های مقاوم روی دندان‌ها ساخته شده است

برچسب ها
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها