تماس باما : 02165247966

درد ارتودنسی

چگونه درد ارتودنسی را کاهش دهیم ؟ 3 دلیل درد ارتودنسی

جدول عنوان ها

مطمئنا یکی از سوالات کلیدی مطرح شده در ذهن بیماران این است که آیا پروسه ارتودنسی درد دارد؟ چنانچه شما هم با چنین سوالاتی درگیر هستید و تمایل دارید تا اطلاعات جامع و کاملی را در خصوص درد ارتودنسی و نکات پیرامون آن کسب کنید؛ شما را به مطالعه ادامه این متن دعوت می کنیم.

آیا پس از اتصال اجزای ارتودنسی دندان ‌ها و فک متحمل درد می شوند؟

هنگامی که ارتودنتیست اجزا را بر روی دندان های شما سوار می کند، اغلب دردی احساس نمی کنید. اما پس از گذشت چند ساعت ممکن است درد کم و قابل تحملی را درون دهان و دندان های خود تجربه کنید. درد ایجاد شده تنها به دلیل تازگی و جدید بودن اجزا و اتصالات ایجاد شده است.
اما اگر پرسش شما این باشد که به طور کلی این درد تا چه مدت ادامه پیدا خواهد کرد؟ در جواب باید بگوییم که در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است چند روز تا یک هفته به طول انجامد. شما میتوانید در صورت صلاحدید متخصص ارتودنسی با مصرف دارو این درد جزئی را نیز کاهش دهید.

احساس ناخوشاینذی از جدید بودن تجهیزات


البته علاوه بر احساس ناخوشایندی که ناشی از جدید بودن تجهیزات ایجاد شده است؛ ممکن است به علت حضور سیم و و براکت نیز در ابتدا کمی احساس ناراحتی داشته باشید. احتمالاً در روزهای ابتدایی کمی مزه دهان شما عوض شود که اصلاً جای نگرانی نیست چرا که این موضوع دائمی نخواهد بود.

کاهش درد ارتودنسی

درد ارتودنسی در چند روزهای ابتدایی جایگذاری

تجربه نشان داده که اغلب بیماران بین چهار روز تا یک هفته پس از جایگذاری درد کمی را تجربه می کنند. اینکه بیمار درد متوسطی را به واسطه ارتودنسی احساس کند مورد کاملاً نادری است. اما اگر فردی اینطور بیان نمود که درد ارتودنسی بسیار زیاد و غیرقابل تحمل است؛ باید بدانید که او در این موضوع شدیداً اغراق کرده است.

آیا دچار درد ارتودنسی شده اید ایم مقاله را دنبال کنید
اما به طور کلی ممکن است درد احساس شده در موقعیت های زیر دیده شود :
• در حین میل نمودن غذا. چنانچه در روزهای ابتدایی غذای مصرف شده بافت سخت و محکمی داشته باشد چنین احتمالی وجود دارد.
• در حین صحبت نمودن. مطمئنا در روزهای ابتدایی شما به اجزا و اتصالات نصب شده عادت ندارید. از این رو ممکن است به علت تماس براکت و سیم ها به لب، زبان و یا دیواره درونی دهانتان کمی اذیت شوید.
• گاهی هم وقتی که زبان با بریس ها تماس داشته باشد بیمار احساس ناخوشایندی خواهد داشت.

برای اطلاع از قیمت ارتودنسی در کرج کلیک کنید

آیا در حین تنظیم سیم ارتودنسی بیمار احساس درد خواهد داشت؟

به منظور رفع ناهماهنگی ها؛ با گذشت زمان ارتودنتیست سیم ها را تنظیم و محکم تر می کند. با این کار دندان ها مجبور به تغییر وضعیت شده و مرتب خواهند شد. احتمالا با هر بار محکم نمودن سیم ها درد کمی را احساس خواهید کرد که با گذشت یک روز برطرف خواهد شد.
طبیعی است که در مرتبه اول درد ارتودنسی برای شما بیشتر به چشم آید؛ به این دلیل که در ابتدای مسیر به درد و فشار اتصالات عادت نکرده اید. اما به مرور این درد برای شما جزئی‌ تر خواهد شد.

علت وجود درد در این پروسه چیست :

درد کوچکی که در هنگام جایگذاری و یا تنظیم سیم ها احساس می کنید کاملاً طبیعی و قابل انتظار است.
برای شفاف شدن این موضوع سعی کنید خودتان این مسئله را امتحان کنید. توسط سر انگشت هایتان به دندان های جلوی خود فشار وارد کنید و سعی کنید آنها را به یک سمت هدایت کنید. آیا بعد از انجام این کار احساس فشار و یا درد کمی را تجربه نمی کنید؟ در پروسه ارتودنسی نیز دقیقا همین اتفاق پیش می آید.
اما علاوه بر درد ناشی از اتصالات، ممکن است به دلایل دیگری نیز درد را تجربه کنید. در ادامه به آنها می پردازیم :

1_ عدم رعایت اصول و نکات بهداشتی

هنگامی که تصمیم به ارتودنسی می گیرید باید بدانید که رعایت موارد بهداشتی فاکتوری کلیدی و مهم به شمار می رود. نگران نباشید چرا که ارتودنتیست به شما کاملاً آموزش خواهد داد تا بتوانید رعایت بهداشت را در طول درمان ارتودنسی داشته باشید. گاهی برخی از افراد نسبت به این پروسه سهل انگاری می کنند. این غفلت می تواند پوسیدگی دندان و عفونت لثه را به دنبال داشته باشد. تمامی این معضلات ممکن است با درد همراه باشند.

2_ درد ارتودنسی به دلیل حضور سیم و براکت ها

به علت حضور براکت ها (علی الخصوص انواع سرامیکی) و به دلیل وجود سیم های قوس دار، ممکن است قسمت درونی دهان کمی خراشیده شود. البته این مشکل زمانی پیش می آید که اتصالات ایمن نشده باشند و یا به شکل غیر استاندارد نصب شوند. به منظور جلوگیری از این معضل ارتودنتیست دو سر براکت ها را آغشته به ترکیب موم مانندی به نام وکس می کند. با این کار زبان و لپ شما دیگر خراشیده نخواهد شد. آیا دچار درد ارتودنسی شده اید ایم مقاله را دنبال کنید

3_ حضور کش و الاستیک ها

هنگامی که بیمار با ناهماهنگی های شدید دندانی مواجه باشد ممکن است علاوه بر اصلاح دندانی، فک بیمار نیز نیازمند اصلاح و تغییر حالت باشد.
به منظور رفع این مشکل ارتودنتیست علاوه بر اتصالات از باند و الاستیک ها نیز کمک خواهد گرفت. الاستیک ها به براکت های بالا و پایین اتصال می یابند. به علت فشار وارد آمده احتمالا کمی احساس درد را خواهید داشت. همچنین ممکن است صحبت نمودن و یا باز نمودن دهان نیز برای شما کمی دشوار باشد. علت آن است که الاستیک و یا کش های نصب شده ماهیچه های فک را کمی خسته می کنند.

مطالعه بیشتر : عوارض ارتودنسی دندان

چگونه درد ارتودنسی را کمتر کنیم

هنگامی که به یک ارتودنتیست ماهر مراجعه کرده باشید به علت تجربه بالا، ایمن نمودن اتصالات و کاهش خراشیدگی های درون دهان؛ درد احساس شده نیز به حداقل خواهد رسید. اما به طور کلی با کمک راهکارهای زیر می‌ توانید درد خود را تا میزان زیادی کاهش دهید.


• داروهای فروکش کننده درد


پس از مشورت با ارتودنتیست می توانید از مسکن هایی مثل استامینوفن، ناپروکسن سدیم و موارد این چنینی کمک بگیرید.


• حد الامکان از براکت های سرامیکی استفاده کنید


یکی از مواردی که می تواند درد ارتودنسی را تا میزان زیادی کاهش دهد به کارگیری براکت سرامیکی است. هنگامی که دوره رشد دندانی بیمار تکمیل شده باشد (دندان های اصلی رویش کرده باشند) و از لحاظ هزینه ای نیز برای او مشکلی وجود نداشته باشد؛ بهتر است از ارتودنسی با براکت سرامیکی استفاده شود. هنگامی که از این براکت ها استفاده کنید درد های ایجاد شده کاهش خواهند یافت. همچنین به علت شفاف بودن براکت ها از جلوه ارتودنسی رضایت بیشتری خواهید داشت. آیا دچار درد ارتودنسی شده اید ایم مقاله را دنبال کنید


• رعایت موارد بهداشتی


هنگامی که اصول بهداشتی و مراقبتی را رعایت نکنید ممکن است به علت ایجاد عفونت و یا پوسیدگی درد بسیاری را تجربه کنید. از این رو توصیه می کنیم که تمامی موارد رعایت بهداشت را اجرا نمایید.
• نوبت های تعیین شده از سوی ارتودنتیست برای مراجعات بعدی را جدی بگیرید.
• پس از آن که دندان هایتان به موقعیت اصلی خود برگشتند و صاف شدند؛ به منظور فیکس ماندن آنها از ریتینر و نگهدارنده کمک بگیرید.

پس از اجرای ارتودنسی چه غذاهایی می توانیم بخوریم

پس از اجرای ارتودنسی چه غذاهایی می توانیم بخوریم

در روزهای ابتدایی بهتر است غذاهایی را میل کنید که بافت سخت و محکمی ندارند. این غذا ها می توانند درد جزئی ایجاد شده را نیز کاهش دهند و یا حداقل موجب افزایش درد ها نگردند. ترکیبات ذکر شده در زیر برای استفاده در روزهای اول مناسب هستند :
لبنیات مثل ماست، شیر، پنیر
پودینگ و ژله ( فاقد قند)
سیب زمینی پخته و له شده
انواع اسموتی های دست ساز خانگی
میوه هایی با بافت نرم مثل موز، طالبی و …
سبزیجات پخته و نرم شده
سوپ

سخن پایانی

همانطور که میدانید متد های مختلفی برای رفع نواقص دندانی وجود دارند. اما ارتودنسی در مقایسه با روش های دیگری چون ایمپلنت کمترین درد را برای شما ایجاد خواهد کرد.
در این روش اغلب بیماران درد خاصی را احساس نمی کنند. در حقیقت ترس آنها از این موضوع بسیار بیشتر از درد اصلی وارد شده است.

سفت نمودن سیم ها


به طور کلی بیمار تنها زمان تنظیم و یا سفت نمودن سیم ها میزان کمی درد را تجربه خواهد کرد. به عبارتی در سایر مواقع دردی وجود نخواهد داشت که شما بخواهید آن را تحمل کنید.
پزشک شما لیستی از بایدها و نبایدها را به شما گوشزد خواهد کرد. شما به عنوان بیمار وظیفه دارید تا موارد درخواست شده را رعایت کنید تا نتیجه نهایی رضایت بخش باشد.
اگر شما هم تا به الان تنها به دلیل درد ارتودنسی اقدام به انجام این کار نکرده ‌اید بهتر است بدانید که الان زمان اجرای این موضوع فرا رسیده است و بهتر است ترس های خیالی خود را کنار بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها