تماس باما : 02165247966

سن مناسب ارتودنسی

سن مناسب ارتودنسی

جدول عنوان ها

سن مناسب ارتودنسی زمانی‌ است که ساختمان‌های صورت در حال رشد هستند،در این شرایط ارتودنسی ساده‌تر و راحتتر انجام می‌شود و در زمان کوتاه تری موفقیت بالاتری خواهد داشت. اگر این زمان طی شود تصحیح روابط به زمان و انرژی بیشتری احتیاج دارد. در سنین بالا‌تر، بیشترین و مهمترین هدف درمان، مرتب کردن دندان‌ها و در سنین پایین‌تر بیشترین و مهمترین هدف درمان، برطرف کردن اختلالات فکی است. سن بیمار از این نظر دارای اهمیت است که سن مناسب برای ارتودنسی به ما نشان می‌دهد چه امکاناتی برای درمان در اختیار خواهیم داشت و آیا از فاکتور رشد می‌توان کمک گرفت یا نه؟ البته فراموش نکنید که تا زمانی که دندان در دهان وجود دارد می‌توان ارتودنسی را انجام داد و در واقع هیچ وقت دیر نیست. پیشنهاد انجمن ارتودنسی آمریکا این است که اولین ویزیت ارتودنسی می بایست با مشاهده اولین مشکل ارتودنسی انجام گیرد که این معاینه نباید دیرتر از سن 7 سالگی انجام شود. ممکن است آغاز درمان ارتودنسی در 7 سالگی ضروری نباشد، اما معاینه دقیق در تعیین سن مناسب برای ارتودنسی کمک می کند. معاینه زودهنگام و تعیین سن مناسب ارتودنسی سبب تشخیص بموقع مشکلات شده و زمان زیادی برای درمان فراهم می آورد. با تعیین سن مناسب برای ارتودنسی مداخله ماهرانه در الگوی رشد بیمار می تواند سبب هدایت رشد و تکامل گشته و از بروز مشکلات بیشتر در این دوره جلوگیری کند. در 7 سالگی، اولین دندان آسیاب بزرگ در فضای دهان ظاهر می گردد که نقش بسیار مهمی در جویدن و تثبیت الگوی جفت شدن دندان ها دارد. در این زمان متخصص ارتودنسی قادر است روابط دندان ها و فکین را ارزیابی نماید.

سن مناسب ارتودنسی:

زمان درمان به نوع ناهنجاری و شدت مشکل بستگی دارد. با تعیین سن مناسب  ارتودنسی اگر سن بیمار کمتر باشد درمان راحت تر، کوتاه تر و موفقیت آمیز تر خواهد بود. در بیمارانی که دچار مشکل فکی هستند حتما باید بیمار را قبل از سن بلوغ معاینه کرد. سن مناسب برای ارتودنسی در مورد پسرها 9 سالگی و در مورد دختر ها 8 سالگی می باشد. ولی براساس نوع ناهنجاری می توان زودتر هم انجام گردد به عبارت دیگر در بعضی از موارد باید درمان را حتی زودتر از 8-9 سالگی آغاز کرد که نوع ناهنجاری تعیین کننده آن است. اگر متخصص ارتودنسی در بیمار مشکل فکی را تشخیص دهد، باید با استفاده از دستگاه های ارتودنسی مشکل فکی بیمار درمان گردد چرا که در صورت عدم درمان در زمان مناسب، نمی توان مشکل بیمار را فقط با ارتودنسی درمان کرد و بیمار نیاز به جراحی فک پیدا خواهد کرد.

بنابراین ویزیت به موقع در درمان ناهنجاری های دندان و فک به منظور تعیین سن مناسب  ارتودنسی بسیار اهمیت دارد ولی در صورتی که بیمار دارای مشکل فکی نباشد و فقط دندان های او نیاز به درمان برای مرتب شدن داشته باشند در آن صورت می توان درمان را در هر سنی انجام داد. در آن شرایط هم بهتر است درمان را در سن مناسب  ارتودنسی و در محدوده 10 تا 12 سالگی آغاز کرد. بنابراین بیماری که مشکل دندانی دارد، میتواند درمان را در هر سنی در صورتی که مشکلات لثه ای وجود نداشته باشد، انجام دهد ولی در صورتی که مشکل فکی در سنین بزرگسالی وجود داشته باشد، درمان ارتودنسی به تنهایی کارساز نخواهد بود و در آن صورت بیمار نیاز به جراحی به همراه ارتودنسی خواهد داشت. در صورتی که مشکل فکی بیمار در سنین قبل از بلوغ تشخیص داده شود و سن مناسب  ارتودنسی درست تشحیص داده شود می توان با کمک ارتودنسی به تنهایی و بدون نیاز به جراحی فک، می توان بیمار را درمان کرد. مجدداً تاکید می گردد اگر بیماران که مشکل اسکلتی در فک‌هایشان وجود دارند، در سنین رشد و قبل از بلوغ به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند، درمان بهتر و موفق‌تری خواهند داشت و می‌توان از روند رشد در درمان ارتودنسی استفاده کرد. در بیماران بزرگسال، اگر مشکل دندانی باشد، می‌توان با درمان‌های غیرجراحی مثل براکت و سیم مشکل را حل کرد و دندان‌ها را مرتب کرد ولی در صورتی که مشکل مربوط به اسکلت فک‌ها باشد، در یک انسان بالغ باید اول مشکلات دندانی را با ارتودنسی اصلاح و به دنبال آن با جراحی موقعیت فک‌ها را اصلاح و تنظیم کرد.

سن مناسب ارتودنسی

سن مناسب برای ارتودنسی چه زمانی است؟

زمان درمان به نوع ناهنجاری بستگی دارد ولی در هر سنی می توان ارتودنسی را انجام داد. اگر سن بیمار کمتر باشد درمان آسان تر، کوتاه تر و موفقیت آمیز تر خواهد بود. البته نوع ناهنجاری نیز در تشخصیسن مناسب  ارتودنسی بسیار با اهمیت است. در بیمارانی که دارای مشکل فکی هستند حتما می بایست بیمار را قبل از سن بلوغ معاینه کرد. در مورد پسرها معمولا 9 سالگی و در مورد دختر ها 8 سالگی سن مناسب  ارتودنسی است. اگر متخصص ارتودنسی مشکل فکی را تشخیص دهد، باید با کمک دستگاه های ارتودنسی مشکل فکی بیمار درمان گردد، چراکه در صورت عدم درمان در سن مناسب  ارتودنسی، دیگر نمی توان مشکل بیمار را فقط با ارتودنسی درمان کرد و بیمار به جراحی فک نیز نیاز خواهد داشت.

بنابراین ویزیت به موقع و دقیق در درمان ناهنجاری های دندان و فک و تعیین سن مناسب  ارتودنسی بسیار با اهمیت است، ولی اگر بیمار دارای مشکل فکی نباشد و فقط دندان های او به درمان برای مرتب شدن نیاز داشته باشند، می توان درمان را در هر سنی انجام داد. گرچه در آن شرایط هم بهتر است درمان را پیش از سن بلوغ شروع کرد. بنابراین بیماری که به موقع و در سن مناسب  ارتودنسی مراجعه نمی کند و مشکل دندانی نیز دارد، میتواند درمان ارتودنسی را در هر سنی به شرطی که مشکلات لثه ای وجود نداشته باشد، انجام دهد. ولی اگر مشکل فکی در سنین بزرگسالی وجود داشته باشد درمان ارتودنسی به تنهایی کارآمد نخواهد بود و در آن صورت بیمار نیاز به جراحی به همراه ارتودنسی خواهد داشت. اگر مشکل فکی بیمار در سنین قبل از سن بلوغ و تعیین سن مناسب  ارتودنسی تشخیص داده شود می توان با ارتودنسی به تنهایی و بدون نیاز به جراحی فک، بیمار را درمان کرد.

سن مناسب ارتودنسی

مشکلات و سن مناسب ارتودنسی:

به صورت کلی مشکلات ارتودنسی به دو گروه دندانی و فکی طبقه بندی می گردند. هر گروه از این مشکلات بر اساس ماهیت و شدت، سن خاصی را با عنوان بهترین زمان درمان می طلبد. بنابراین مطابق با دستور انجمن ارتودنتیست های آمریکا سن مناسب ارتودنسی کودکان در سن ۷ سالگی تعیین شده است تا در صورت مشاهده هر گونه انحراف و بروز هرگونه مشکل در مسیر رشد و تکامل دندانی فکی برای درمان مناسب در سن مناسب اقدام شود

همانند دیگر رشته های پزشکی در ارتودنسی نیز درمان های پیشگیرانه می توانند ضمن کاهش هزینه و طول مدت زمان درمان فعال بر کیفیت نتیجه بدست آمده افزایش دهد. خوشبختانه امروزه تعداد زیادی از ناهنجاری های دندانی فکی در سن مناسب  ارتودنسی یعنی سنین قبل از بلوغ قابل درمان و یا کنترل هستند
سن مناسب  ارتودنسی ثابت بین ۱۲ تا ۱۵ سالگی همزمان با تمام شدن رویش دندانهای دائمی و تکامل کافی ریشه این دندانها می باشد. با این وجود اگر بیماری به هر دلیل در سن مناسب  ارتودنسی، درمان صحیح را دریافت نکرده باشد حتی در سنین بالا و بعد از بلوغ جنسی نیز آلترناتیو های درمانی متعدد و گوناگونی جهت رفع مشکلات ارتودنسی وجود دارد. جهت مشکلات دندانی در بزرگسالی به شرط برقراری سلامت کامل استخوان و لثه و بهداشت دهان و دندان، همچنان امکان انجام درمان ارتودنسی ثابت وجود دارد. جهت ناهنجاری های اسکلتی نیز می توان از درمان های ارتودنسی جبرانی یا کموفلاژ و ارتودنسی همراه با جراحی فک کمک گرفت.

بیماران عزیز و مراجعه کنندگان محترم و گرانقدر لطفا به منظور برخورداری و بهره مندی از بهترین و کاملترین خدمات مشاوره و درمان ارتودنسی از بهترین متخصص  ارتودنسی در غرب تهران، بهترین متخصص ارتودنسی رباط کریم، بهترین متخصص ارتودنسی در پرند، بهترین متخصص ارتودنسی در اسلامشهر، بهترین متخصص ارتودنسی در قدس، بهترین متخصص ارتودنسی درشهر کرج، بهترین متخصص ارتودنسی در شهریار، به مرکز ارتودنسی دکتر امیرحسین خطیبی مراجعه بفرمایید.

دکتر امیرحسین خطیبی، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت با دارا بودن مدرک تخصصی ارتودنسی و همچنین بورد تخصصی ارتودنسی و یکی از برجسته ترین اعضای انجمن ارتودنتیست های ایران، با پیشرفته ترین و به روزترین امکانات تخصصی ارتودنسی و علم روز دنیا در مرکز تخصصی ارتودنسی در شهریار، در ساعت 11 تا ساعت 20  روزهای زوج، آماده ارائه بهترین و کاملترین خدمات مشاوره و درمان در زمینه مشاوره و درمان ارتودنسی به شما عزیزان گرانقدر و محترم خواهد بود.

متخصص ارتودنسی در شهریارمتخصص ارتودنسی در اندیشه

در این مرکز درمانی با بهترین و به روزترین امکانات دندانپزشکی در زمینه دانش ارتودنسی در خدمت شما عزیزان هستیم.

به این محتوا امتیاز دهید
برچسب ها
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها