تماس باما : 02165247966

فاصله بین دندان ها

درمان فاصله بین دندان ها با ارتودنسی

جدول عنوان ها

دیاستما (Diastema) یا فاصله بین دندان ها به ایجاد شکاف یا گپ بین دندان ها اشاره دارد و می تواند بین دو دندان یا بین همه دندان ها وجود داشته باشد. مهم ترین مشکل در مورد فاصله بین دندان ها عدم تطابق طرح لبخند، مشکل در جویدن غذا و مشکل در تلفظ صحیح کلمات است. اگر دیاستما در دندان های جلویی ایجاد شود، زیبایی لبخند و درمان یا اصلاح آن با ارتودنسی و لمینت های دندان و … را بیشتر می کند. ادامه این مقاله را بخوانید تا با علل، نحوه درمان یا اصلاح و روش های پیشگیری از دیاستما آشنا شوید. اگر بین دندان های خود فاصله دارید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

علل دیاستما: علت فاصله بین دندان ها چیست؟

دیاستما یک مشکل رایج است که معمولاً توسط طیف گسترده ای از عوامل ایجاد می شود. اما به طور کلی دو عامل اصلی می تواند در ایجاد فاصله بین دندان ها نقش داشته باشد:

  • شکل و اندازه دندان ها
  • شکل و اندازه استخوان فک

برای مشاوره و درمان در واتس اپ با ما در ارتباط باشید 09199767767

علل دیگر دیاستما عبارتند از:

اندازه غیر طبیعی دندان ها و فک

زمانی که دندان های یک فرد کوچکتر از حد طبیعی است، وجود فاصله قابل توجهی بین آنها طبیعی است. و زمانی که فک بزرگتر از حد طبیعی باشد، به همان اندازه فضاهای بزرگ بین دندان ها وجود دارد. هر دوی این مشکلات می تواند مستقیماً ناشی از مشکلات ژنتیکی باشد. بنابراین دیاستما می تواند به عنوان یک مشکل ارثی و ژنتیکی دیده شود.

عادات غذایی نادرست یا خوراکی

عادات نامناسب دهان هم در کودکان و هم در بزرگسالان می تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شود. کودکانی که به طور مکرر و مکرر انگشتان خود را می مکند یا سعی می کنند اجسام سخت را گاز بگیرند، به شدت در معرض انواع مشکلات ارتودنسی و ایجاد شکاف یا دیاستما بین دندان ها هستند.

فاصله بین دندانی و درمان با بریس ارتودنسی

رفلکس بلع نادرست

رفلاکس یا رفلاکس بلع به نحوه بلعیدن غذا یا هر چیز دیگری اشاره دارد. رفلکس بلع طبیعی زمانی است که زبان خود را به سقف دهان خود می چسبانیم در حالی که چیزی را می بلعیم. اما با رفلاکس اشتباه، به جای کام، دندان های جلویی را با زبان لمس می کنیم که منجر به ایجاد فاصله بین دندان ها می شود.

بیماری لثه

همه انواع بیماری های لثه، از جمله پریودنتیت، می توانند در تشکیل دیاستما نقش داشته باشند. در این بیماری ها بافت لثه عفونی می شود و اگر این عفونت برداشته نشود، بافت لثه ضعیف می شود و نه تنها ریشه دندان نمایان می شود، بلکه فضای بین دندان ها نیز نمایان می شود.

پریودنتیت می تواند باعث لق شدن دندان ها، افتادن و در نهایت ایجاد فضای بیش از حد بین دندان ها شود. علائم بیماری لثه می تواند شامل لثه های قرمز و متورم، لق شدن دندان ها و خونریزی بافت لثه باشد.

تصویر قبل و بعد درمان فاصله بین دندان ها
تصویر قبل و بعد درمان فاصله بین دندان ها

درمان دیاستما: چگونه فاصله بین دندان ها را ببندیم؟

برای بستن فضاهای بین دندانی همه چیز به میزان و اندازه فضاها بستگی دارد. گاهی اوقات فاصله ها آنقدر کوتاه است که نیازی به بستن آنها نیست. برعکس، گاهی به دلیل دیاستما بالا، لازم است یک روش فوری برای اصلاح دندان برای از بین بردن این شکاف در نظر گرفته شود.در زیر با روش های مختلف برای رفع این شکاف ها آشنا خواهید شد.

درمان ارتودنسی برای بستن فاصله دندان ها

درمان ارتودنسی یکی از مهم ترین روش های بستن دیاستما است. متخصص ارتودنسی این مشکل را با کمک دستگاه های مختلف ارتودنسی دندان حل می کند. رایج ترین وسیله برای اصلاح دیاستما ارتودنسی ثابت فلزی است، البته وجود شکاف مشکل جدی نیست و با ارتودنسی نامرئی یا پلاک های ارتودنسی شفافE قابل اصلاح است.

اگر نمی خواهید از بریس برای بستن شکاف ها استفاده کنید، به متخصص ارتودنسی در کرج خود بگویید که از روش های دیگری برای این منظور استفاده کند، زیرا او با تمام روش های درمان و اصلاح Diastema آشنا است.

ونیرهای های دندان و روکش ها

استفاده از روکش های دندانی بهترین راه برای پنهان کردن شکاف ها یا بازگرداندن ظاهر آنهاست. روکش های دندان به طور گسترده در زمینه دندانپزشکی زیبایی و ترمیم دندان استفاده می شود. مهمترین روکش دندان، لمینت دندان است که علاوه بر رفع مشکل، به زیبایی و طراحی لبخند نیز کمک می کند. سایر روش های زیبایی دندان برای بستن شکاف ها عبارتند از:

  • روکش کامپوزیت
  • کامپوزیت دندان
  • باندینگ دندان

بریج دندان

اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده اید و شکاف های قابل توجهی در لبخند شما وجود دارد، می توانید از روش های جایگزینی دندان مانند ایمپلنت دندان، دندان مصنوعی یا بریج دندان استفاده کنید. بریج ها ساده ترین و ارزان ترین راه برای جایگزینی دندان هستند.

برای مشاوره و درمان در واتس اپ با ما در ارتباط باشید 09199767767

جراحی لثه

همانطور که می دانید لثه ها تاج دندان ها را احاطه کرده و حتی تا حدی بین دندان ها قرار دارند. زمانی که بافت لثه متورم یا رشد می کند، به دندان ها فشار وارد می کند و باعث جدا شدن آنها از هم می شود. در این حالت بین دندان ها فاصله ای ایجاد می شود که بیشتر با بافت لثه پر می شود.دندانپزشک زیبایی و متخصص ترمیم دندان برای برداشتن بافت اضافی روی بافت لثه جراحی انجام می دهد و سپس فاصله بین دندان ها یا دیاستما را می بندد.

درمان ارتودنسی برای بستن فاصله دندان ها

پیشگیری از دیاستما: چگونه از ایجاد فاصله بین دندان ها جلوگیری کنیم؟

افرادی که با مشکل فاصله بین دندان های خود مواجه هستند می توانند به راحتی و بدون نگرانی مشکل خود را حل کنند. مهمتر از همه، روش هایی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از بروز این مشکل استفاده کنید. در زیر چند روش برای جلوگیری از فاصله بین دندان ها آورده شده است.

بیماری لثه، از جمله التهاب و عفونت بافت لثه، می تواند باعث ایجاد شکاف بین دندان ها شود، بنابراین مراقب لثه های خود باشید تا از تشکیل دیاستما جلوگیری کنید.

  • اجازه ندهید کودک انگشت خود را بمکد
  • نحوه صحیح خوردن غذا و قورت دادن لقمه را به فرزندان خود بیاموزید
  • سلامت دهان و دندان خود را بهبود بخشید
  • هر 6 ماه یکبار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

برای مشاوره و درمان در واتس اپ با ما در ارتباط باشید 09199767767

میتوانید با مطب دکتر خطیبی متخصص ارتودنسی تماس بگیرید : 02165247966

به این محتوا امتیاز دهید
برچسب ها
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها