تماس باما : 02165247966

ارتودنسی فک پایین یا بالا

آیا می توان ارتودنسی فک پایین یا بالا را به تنهایی انجام داد

جدول عنوان ها

اکثر افرادی که با اختلال نامنظم بودن دندان ها و یا تراز نبودن فک مواجه می شوند نیازمند ارتودنسی فک پایین و یا بالا هستند.
حال ممکن است گروهی اختلالات حادتری (مال اکلوژن) داشته باشند که در این صورت نیاز به رسیدگی و یا درمان های اضطراری دارند. این افراد علاوه بر جنبه زیبایی از لحاظ ساختاری و عملکردی نیز نمی ‌توانند به شکل نرمال از دندان های خود استفاده کنند.

معضلات دندانی تنها در یک فک

اما در طرف مقابل افرادی هستند که معضلات دندانی آنها تنها در یکی از فک هایشان بروز می کند. چنانچه شما نیز جزء این دسته هستید مطالعه این مقاله برای شما مفید خواهد بود.
جدا از اینکه مشکل شما تا چه میزان شدید و یا جزئی است؛ بابت اینکه حاضر شده اید تا برای رفع مشکل ایجاد شده کسب اطلاع و اقدام کنید؛ شما را تحسین می کنیم. چرا که این موضوع نشان دهنده اولویت و اهمیت شما نسبت به سلامت جسمی و ظاهری تان است. ارتودنسی فک پایین یا بالا سوال که اکثرا پرسیده می شود

حال روی صحبت ما در این متن افرادی می باشند که در یکی از فک های خود واجد اختلالات دندانی جزئی تا متوسط هستند. در طول این متن سعی داریم تا در باب چگونگی رفع این مسئله صحبت کنیم.

متخصص ارتودنسی در باب درمان ارتودنسی تنها در یکی از فک ها چه نظری دارند ؟

به طور خلاصه باید گفت که امکان چنین کاری وجود ندارد. هرچند از لحاظ اجرایی میتوان ارتودنسی را تنها در یک فک به تنهایی انجام داد. اما متبحرترین متخصص ارتودنسی پیشنهاد می‌ کنند تا این کار در هر دو فک به شکل همزمان اجرا گردد. در ادامه به ذکر دلایل این توصیه می پردازیم. این نظر متخصص در مورد ارتودنسی فک پایین یا بالا بود

چرا متخصص ارتودنسی توصیه می کند تا ارتودنسی در هر دو فک نصب شود؟

علت ساده است. فک ها یکی از اعضای کلیدی بدن در روند صحبت و بلع به شمار می روند. آنها همانند هر عضوی که به صورت جفت آفریده شده، عمل می کنند. با این تفاسیر بهتر است هر تغییری که در یکی از آنها اعمال می کنیم در جفت دیگر نیز اجرا نماییم. به عبارت دیگر:


اینطور تصور کنید که هر دو چشم شما مبتلا به آستیگماتیسم است. اما یکی از چشم ها ضعیف تر از دیگری می باشد. شما تصمیم می گیرید که تنها چشم ضعیف تر را عمل کنید. چنانچه این کار را انجام دهید چشم عمل شده به بینایی طبیعی باز می گردد اما چشم دیگر همچنان ضعیف است. در این صورت شما مجبورید به علت ضعیف بودن یکی از چشم ها همچنان عینک بزنید. حتی این احتمال وجود دارد که چشم سالم باز هم به حالت پیش از عمل (ضعیف) باز گردد.

ارتودنسی در هر دو فک

ارتودنسی فک بالا و پایین هم مانند این مثال است. هر دو فک به صورت هماهنگ با یکدیگر فعالیت دارند.  چنانچه تنها یکی از فک ها را درمان کنید احتمالاً پس از مدتی اختلال رفع شده باز گردد. در این شرایط انرژی، زمان و هزینه های صرف شده همگی بی فایده بوده اند. در ادامه سوال ارتودنسی فک پایین امکان پذیر است یا نه ؟

ارتودنسی علم توازن و تراز نمودن دندان ها و دو فک با هم می باشد

هنگامی که یک متخصص ارتودنسی ماهر وضعیت دندانی شما را بررسی می کند ضمن ارزیابی اختلال هایی چون، روی هم رفتگی، فاصله و … در تلاش است تا با انجام روش های موثر کلیه اجزای لبخند شما را نیز به بهترین حالت ممکن درآورد.
در حقیقت متخصص به این نکته توجه می ‌کند که اختلال به وجود آمده چگونه در سایر اعضای صورت تاثیر گذاشته است. لذا در زمان درمان سعی می کند تا فک و دهان شما با سایر اعضای صورت هماهنگ شوند. دقیقاً به همین دلیل است که متخصصان پیشنهاد می دهند تا هر دو فک همزمان ارتودنسی شوند. این مسئله مهم است ارتودنسی فک پایین یا بالا در ادامه همراه باشید

چنانچه تصمیم بگیریم که ارتودنسی را تنها در یک فک انجام دهیم چه اتفاقی می ‌افتد؟

بیایید مسئله را از این زاویه نگاه کنیم که شما تنها ارتودنسی فک پایین را انجام دهید. یعنی مثلا تنها دندان های پایین شما روی ‌هم‌ رفتگی و یا فاصله دارند و فک بالا هیچ مشکلی ندارد. در این وضعیت برخی بیماران اصرار دارند که به علت عدم مشکل در فک بالا، درمان تنها بر روی فک پایین اعمال شود. اگر شما نیز جزو این گروه هستید بدانید که احتمالاً پس از پایان دوره درمانی، فک پایین شما به وضعیت قبلی خود باز خواهد گشت. شاید حتی از وضعیت ابتدایی خود نیز بدتر شود.

کلینیک دکتر خطیبی در کرج آماده مشاوره به بیماران برای طی کردن دوره درمان می باشد برای استعلام قیمت ارتودنسی در کرج با کارشناسان مطب در ارتباط باشید

چنانچه اختلالات دندانی تنها فاصله بین دندان ها باشد، آیا باز هم الزامی بر ارتودنسی همزمان دو فک وجود دارد؟

بله، حتی در این حالت نیز بهتر است ارتودنسی فک پایین و بالا همزمان انجام شود. در برخی از مواقع تجهیزات ارتودنسی مثل الاستیک، اسپرینگ و… برای ایفای نقش خود (مثل پر کردن فاصله های دندانی) نیاز دارند تا به طریقی به دندان های بالا اتصال یابند. با وجود اختلالات دندانی آیا ارتودنسی فک پایین امکامن پذیر است ؟

علت مهم تر این است که احتمالاً این مشکل به دلیل موقعیت اشتباه دندان های فک دیگر شما رخ داده است. یعنی شاید یک فک از نظر ظاهری سالم به نظر برسد اما به نوعی قرارگیری دندان ها در فک دیگر را تحت تاثیر قرار داده است. با پیشنهاد و موارد ارتودنسی فک پایین یا بالا آشنا شدید در ادامه مطلب همراه باشید

ارتودنسی و جراحی فک

درمان ارتودنسی فک بالا

مهمترین نقاط فعال در ارتودنسی فک بالا و نتیجه به دست آمده سن بیمار و شدت عوارض است.

اگر بیمار کودک باشد و در سن رشد باشد، تراز دندان ها با استفاده از هدگیر انجام می شود. هدگیر یک وسیله قابل حمل است که از بیرون به دهان متصل می شود. بیشتر بخوانید چرا کودک شما به هدگیر ارتودنسی نیاز دارد ؟

در ارتودنسی بزرگسالان ، در موارد جزئی عوارض موجود، درمان ارتودنسی با استفاده از بریس های ثابت با یا بدون کشیدن دندان انجام می شود.

اگر فک بالا بیرون زده و شدت عوارض موجود بیشتر باشد، علاوه بر جراحی فک، جراحی فک نیز ضروری است.

ارتودنسی شفاف

موثرترین متد ارتودنسی برای رفع چند دندان کج با نامنظمی خفیف چیست

اگر دندان ها در یک فک به شکل جزئی تا متوسط روی هم رفتگی داشته باشند میتوان از ارتودنسی شفاف و متحرک کمک گرفت. در این حالت نیز ارتودنسی فک بالا و پایین باید با یکدیگر انجام گیرند. فایده این روش این است که دیگر نیازی به حضور سیم و براکت نیست. همچنین در مدت زمان کمی اختلال برطرف می گردد.

سخن پایانی در باب موضوع ارتودنسی فک پایین و بالا به تنهایی

چنانچه تمایل دارید تا دندان هایی صاف، یک دست و همتراز داشته باشید بایستی فک های خود را به صورت همزمان اصلاح کنید. هدف و تمرکز ارتودنسی فک پایین و بالا به شکل همزمان نیز دقیقاً همین است. با این کار دندان هایتان تا سال های طولانی همچنان مرتب و منظم خواهند بود.
اما چنانچه با این مسئله مشکلی ندارید که دندان های شما تنها برای یک مدت کوتاه یکدست باشند می توانید ارتودنسی را تنها در یک فک اجرا کنید.

به این محتوا امتیاز دهید
برچسب ها
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها