تماس باما : 02165247966

هدگیر ارتودنسی

چرا باید کودک شما از هدگیر ارتودنسی استفاده کند؟

جدول عنوان ها

نام دیگر هدگیر ارتودنسی ، هدگیر بریس است . این ابزار ها در واقع یکی از تجهیزات مورد استفاده در پروسه ارتودنسی هستند که به منظور رفع اختلالات بایت کاربرد دارند.
بریس ‌ها وظیفه اصلاح و نظم بخشیدن به دندان ها را بر عهده دارند. هدگیرها نیز نقش خود را با ایجاد فشار بیشتر بر روی بریس ها، تغییر وضعیت و تراز نمودن فک ها ایفا می کنند.

هدگیر های ارتودنسی (Orthodontic headgear) انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع ارتودنسی اجرا شده و یا اختلال دندانی استفاده می شوند. تجربه نشان داده که استفاده همزمان ارتودنسی به همراه این تجهیزات در سنین نوجوانی می تواند پروسه درمان را کوتاه تر کند. نتیجه نهایی نیز رضایت بخش تر خواهد بود. مطالعه بیشتر : ارتودنسی کودکان

از هدگیر ارتودنسی به چه منظوری استفاده میشود

این تجهیزات در وهله اول به منظور رفع مشکلاتی مثل هم سطح نبودن نیش ها یا بایت کاربرد دارند. (متخصص ارتودنسی به این اختلال اصطلاحاً مال اکلوژن میگویند.) در حقیقت این اختلال به عدم تراز بودن فک ها و یا دندان ها اشاره دارد. به طور کلی مشکلاتی که در گروه اختلالات مال اکلوژن جای دارند شامل موارد زیر می شوند:
اورجت، اوربایت، آندربایت، کراس بیت

از هدگیر ارتودنسی به چه منظوری استفاده میشود

به طور کلی Orthodontic headgear در اطفال نه ساله و یا بزرگتر که با اختلال رشد فک به شکل نامنظم درگیر هستند کاربرد دارد.
در حین پروسه رشد، فک کودکان نیز همانند سایر استخوان ها به طور منظم رشد می کند. اما چنانچه فک ها به طور هماهنگ و تراز رشد نکنند در نهایت اختلالات مال اکلوژن بروز خواهد کرد. چنانچه بتوانیم با کمک یک تجهیز و یا روشی غیر از جراحی مانع از رشد بیش از اندازه فک شویم این اختلال به شکل غیر تهاجمی کنترل خواهد شد.


چنانچه دندان ها فاصله زیادی از یکدیگر داشته باشند می توان با کمک هدگیر + ارتودنسی این فاصله را به حداقل رساند. در واقع این تجهیزات می‌ توانند اختلالات حادی را برطرف کنند که بدون حضور آنها رفع این معضلات ممکن نبود.

نمی توان این موضوع را انکار کرد که استفاده از هدگیر ارتودنسی امری رضایت بخش نیست. اما در هر صورت هنگامی که بحث رفع اختلال دندانی مطرح باشد بیماران حاضرند حتی روش های ناخوشایند دیگر را نیز به جان بخرند تا درمان شوند.
اما می توانیم این نوید را بدهیم که در صورت اجرای صحیح + رعایت نکات بهداشتی در نهایت هنگامی که به آینه نگاه می کنید نتیجه پایانی شما را راضی خواهد کرد.

هدگیر های ارتودنسی تجهیزاتی قدرتمند و موثر

این تجهیزات جزء وسایل متحرک محسوب می شوند. هدگیر ارتودنسی برای آنکه بتواند نیروی مورد نیاز برای تراز نمودن فک را اعمال کند بایستی به یک نقطه ثابت فیکس شود. بدین منظور به واسطه بندهایی ویژه به بخش سر، دندان یا فک وصل می گردد. نیروی وارد شده به دندان ها از سوی این ابزار بسیار بیشتر از بریس است.
نکته جالب این است که هدگیر می تواند در جهات مختلفی نصب شود. به عبارتی قادر است فشار را به اشکال مختلف به فک اعمال نماید؛ از این رو وسیله ای مفید و کاربردی خواهد بود.

انواع هدگیر ارتودنسی

به طور کلی این تجهیزات در دو نوع “عادی” و “ریورس (معکوس)” تولید می شوند. هر یک مدل ها برای اختلالات خاصی دیزاین و تولید شده ‌اند لذا ساختار درونی آنها با یکدیگر فرق دارد. آیا کودک شما نیاز به هدگیر ارتودنسی دارد با ما در ارتباط باشید

چه زمانی ارتودنتیست صلاح بر استفاده از هدگیر می بیند

چه زمانی ارتودنتیست صلاح بر استفاده از هدگیر می بیند؟

در عموم موارد، هنگامی که اختلالات دندانی مثل نامنظم بودن، تنها با کمک بریس ها برطرف شود نیازی به استفاده از ابزار دیگری نخواهد بود. اما هنگامی که مشکل تنها با حضور بریس یا الاینر حل نشود و نیازمند ابزار کمکی برای اعمال فشار بیشتر بر روی دندانها باشیم، می توانیم از هدگیر ها کمک بگیریم.
به طور مثال زمانی که فرد مبتلا به مال اکلوژن هایی چون آندربایت حاد باشد این تجهیزات بسیار کمک کننده خواهند بود.

نکات استفاده از این تجهیزات

هدگیر ارتودنسی با اعمال نیروی بیشتر موجب تراز شدن دندان ها و فک ها خواهد شد. اما نوع استفاده در هر بیمار متفاوت خواهد بود. به طور کلی میزان ساعات استفاده از این ابزار در شبانه روز به چند عامل بستگی دارد:

  • نوع هدگیر استفاده شده
  • نوع اختلال و درگیری دندانی
  • شدت و حاد بودن اختلال

_ این وسیله بر اساس سه فاکتور ذکر شده ممکن است بین بازه 12 الی 16 ساعت استفاده شود. لازم به ذکر است شیوه و ساعات استفاده باید طبق دستور متخصص انجام شود. به طور مثال چنانچه متخصص ارتودنسی در کرج استفاده از این ابزار را در عصر و شب ها تجویز کند شما نیز باید بر همین اساس اقدام کنید.

نکات استفاده از این تجهیزات


_ واضح است که استفاده از این ابزار دلچسب و راضی کننده نیست. اما این نکته را همیشه در گوشه ذهن تان به یاد بسپارید که باید دقیقا همان کاری را انجام دهید که متخصص تجویز کرده است. مثلا اگر برای شما 15 ساعت استفاده در نظر گرفته شده نباید کمتر از این میزان از هدگیر استفاده کنید. سهل انگاری در توصیه های پزشکی موجب افزایش طول درمان و کاهش راندمان پایانی خواهد شد.

دیزاین جالب و کاربردی این تجهیزات

شاید در نگاه اول هدگیر ارتودنسی ابزاری سخت و غیر منعطف دیده شود اما این تجهیزات به شکل هدفمند دیزاین و تولید شده اند.
طراحی به گونه ‌ای انجام شده که قسمتی از آنها با اتصال به یکی از فک ها فیکس می‎شود؛ اما فک دیگر کاملاً آزاد است. علت این ترفند این است که:
عموما یا یکی از فک ها در جایگاه طبیعی خود قرار نگرفته و یا رشد بیشتری نسبت به فک دیگر دارد. در هر دو این موارد بایستی با کمک یک ابزار کمکی فک بزرگتر یا جلو آمده را تحت فشار قرار داد. با این کار از پیشروی بیشتر فک جلوگیری می شود.
به طور مثال اگر فک بالا رشد بیش از اندازه داشته باشد قسمتی از هدگیر را به فک بالا فیکس می کنیم. این پروسه تا هنگامی که فک پایین همتراز با فک بالا قرار گیرد ادامه می یابد.

چگونگی مراقبت از Orthodontic headgear

چگونگی مراقبت از Orthodontic headgear

  • اولین و کلیدی ترین نکته در حین استفاده از هدگیر ارتودنسی این است که حتی الامکان از ضربه و آسیب به آنها پیشگیری کنیم. با هر آسیب ممکن نتیجه نهایی تحت تاثیر قرار گیرد یا طول درمان بیشتر شود.
  • البته تنها محافظت از این تجهیزات کافی نیست. در زمان نصب و یا باز کردن آنها مواظب باشید تا صورت و فک شما دچار خراشیدگی نشود.
  • بریس های ارتودنسی بر روی دندان ها سوار می شوند. بخشی از این تجهیزات نیز همیشه با دندان و دهان به طور مستقیم در ارتباط است. از این رو همانند بریس ها، به منظور پیشگیری از عفونت، رعایت نکات بهداشتی بسیار مهم است.
  • در حین استفاده از این تجهیزات بایستی از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین پرهیز کنید.  چنانچه در حال انجام ورزش حرفه ای هستید که ممکن است در حین تحرک صورت شما آسیب ببیند؛ بایستی تا پایان طول درمان از انجام آن خودداری کنید.
  • احتمالاً در ابتدای مسیر نصب هدگیر برای کودکان کمی سخت باشد. اما به مرور استفاده از آن به یک عادت طبیعی مبدل می شود.
  • پیش از استفاده حتماً از یک ارتودنتیست با تجربه مشورت بگیرید. شما باید مطمئن شوید که استفاده از این ابزار برای بازه طولانی انتخابی عاقلانه است.
5/5 - (1 امتیاز)
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها