تماس باما : 02165247966

ارتودنسی زنان باردار

آیا ارتودنسی زنان باردار امکان پذیر است؟

جدول عنوان ها

هنگامی که مبحث ارتودنسی در میان باشد باید این نکته را یادآور شویم که افراد در هر سنی قادر به انجام آن خواهند بود. اما این متن را به مبحث ارتودنسی زنان باردار اختصاص داده ایم. اگر شما هم جزء این گروه هستید اطلاعات این مقاله به کمک شما خواهد آمد.

فرآیند ارتودنسی در افراد بالغ دقیقا مثل افراد خردسال است. ارتودنسی در بزرگسالان نیز به منظور برطرف نمودن اختلالات دندانی مثل دندان های نامنظم، برطرف نمودن فاصله دندانی و اصلاح طرح لبخند کاربرد دارد.

یکی از سوالات رایجی که بانوان باردار و افرادی که در آستانه باردار شدن می باشند از متخصص ارتودنسی جویا می شوند این است که آیا می توان این پروسه را در این دوره اجرا نمود؟ برای پاسخ به این سوال و سوالات مشابه دیگر با ما همراه شوید.

بانوان باردار به یک شرط می توانند ارتودنسی را اجرا کنند

شرط اول ارتودنسی زنان باردار
دوره بارداری یکی از کلیدی ترین بازه های زمانی در زندگی هر خانمی محسوب می شود. در این دوره اغلب پروسه های درمانی و مصرف داروها ممنوع می باشند. چرا که ممکن است به مادر و جنین آسیب بزنند. اما پروسه ارتودنسی جزء این موارد نیست و تا به الان نیز موردی داله بر آسیب و یا ضرر به بانوان باردار گزارش نشده است. اما بایستی پزشک خود را در جریان بگذارید.

چنانچه در حین دوره ارتودنسی باردار شده اید

شرط دوم ارتودنسی زنان باردار
بانوانی که در حین درمان باردار شده اند می توانند تحت نظر متخصص ارتودنسی و با احتیاط درمان خود را ادامه دهند. لازم به ذکر است که این افراد باید ضمن در جریان گذاشتن دندانپزشک خود، حتماً با یک متخصص زنان نیز مشورت کنند. همچنین تمامی چکاپ های دوره ای و جلسات دندانپزشکی را به پزشک خود اطلاع دهند.

اگر تمایل دارید تا بارداری و ارتودنسی شما همزمان انجام شوند

شرط سوم ارتودنسی زنان باردار
برای این کار مانعی وجود ندارد اما توصیه ما این است که کمی صبور باشید تا بازه بارداری و شیردهی شما به اتمام برسد. دلیل این است که: به هر حال ارتودنسی پروسه‌ ای آسان و بدون چالش نیست؛ از این رو احتمال دارد که در برخی از مراحل صبر و طاقت مادر باردار تحت تاثیر قرار گیرد و احتمالاً برای او شرایط کمی سخت خواهد شد.

اما چنانچه بنا به هر دلیلی تمایل دارید این دو پروسه به شکل همزمان انجام گیرند توصیه می کنیم تا از یک متخصص ارتودنسی ماهر و کارآزموده کمک بخواهید.

ارتودنسی در دوران بارداری

اگر پس از آغاز درمان، فرد متوجه شد که باردار است

شرط چهارم ارتودنسی زنان باردار
چنانچه پس از شروع درمان متوجه شده ‌اید که باردار هستید بایستی سریعا پزشک خود را در جریان بگذارید. هماهنگی کامل بین شما و پزشک هایتان (دندانپزشک و متخصص زنان) امری کلیدی و حائز اهمیت است.
همانطور که میدانید بسیاری از ترکیبات شیمیایی و حتی فعالیت های بدنی برای بانوان در این دوره ممنوع است. با این تفاسیر بایستی در این دوره کاملا محتاطانه پیش بروید.

مهم ‌ترین نکته ‌ای که وجود دارد این است که شما به عنوان بیمار بایستی یک متخصص ارتودنسی ماهر را برگزینید.  با یک انتخاب درست دیگر نگرانی در باب ریسک های احتمالی نخواهید داشت.
به طور کلی بریس های افراد بالغ در این دوره خطری برای بانوان باردار به همراه نخواهند داشت. تنها شرط کلیدی این کار مشورت و در جریان گذاشتن متخصصین است.

ارتودنسی زنان باردار و اقدامات احتیاطی

انجام ارتودنسی در بارداری میتواند ملزومات و اقداماتی را به دنبال داشته باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.
اصلی ترین ریسکی که ممکن است بانوان باردار در این دوره با آن مواجه شوند التهاب و اختلالات مربوط به لثه است.
به طور کلی در تمامی افراد، پس از نصب بریس ها و شروع درمان بایستی نکات بهداشتی مثل تمیز نمودن دندان ها به طور کامل اجرا شود؛ در غیر این صورت ممکن است عفونت دندان را به همراه داشته باشد.

از طرفی همانطور که توضیح داده شد ریسک عفونت لثه در بانوان باردار قابل توجه است. پس با این تفاسیر اگر قرار باشد ارتودنسی در این دوره انجام شود لازم است تا بیمار به طور منظم توسط متخصص ارتودنسی چکاپ شود.  چرا که باید از سلامت دهان و دندان بیمار مطمئن شد تا دوره بارداری بدون کوچکترین مشکلی طی شود.

بهترین روش برای ارتودنسی زنان باردار چیست

بهترین روش برای ارتودنسی زنان باردار چیست

با توجه به نوع اختلال دندانی ممکن است متخصص ارتودنسی روش های مختلفی را برای درمان برگزیند. از طرفی بیماران ممکن است اولویت و ترجیح های متفاوتی داشته باشند.
بانوان باردار نیز به علت شرایط خاص احتمالا نیازهای ویژه ای خواهند داشت. یک متخصص ارتودنسی مطمئن و متبحر به خوبی می داند که چه روش هایی برای این افراد ممکن است چالش برانگیز باشد. از این رو ایمن ترین روش را برای درمان انتخاب خواهد کرد. به طور کلی بانوان باردار می توانند از روش های زیر بهره بگیرند:

یکی از متداول ترین انواع ارتودنسی ها به کارگیری بریس هایی با متریال فلز است. این روش با نام ارتودنسی ثابت نیز معروف می باشد. در این حالت از براکت + سیم های فلزی + چند جزء دیگر استفاده می شود. در قیاس با سایر روش ها گزینه کم هزینه تری می باشد. از نظر تاثیرگذاری نیز جزء روش های موثر محسوب می شود.

  • ارتودنسی دیمون

از دیگر روش هایی که برای ارتودنسی زنان باردار کاربرد دارد این مورد است. از لحاظ هزینه ای گرانترین روش محسوب می شود. اما به علت کوتاه شدن بازه درمان و نتیجه بهتر، جزء محبوب ترین روش ها به شمار می رود.

این روش برای افرادی که نمی توانند از ارتودنسی های ثابت استفاده کنند پیشنهاد می شود. این مورد نیز برای  ارتودنسی زنان باردار جزء گزینه های پیشنهادی می باشد. از لحاظ هزینه ای کمی گرانتر از نمونه های ثابت و معمولی هستند.

چنانچه اختلالات دندانی در حدی جزئی باشد که بتوان تنها با کمک ریتینر آنها را رفع نمود دیگر نیازی به استفاده از براکت های ثابت فلزی نخواهیم داشت. البته این در صورتی است که پزشک پس از بررسی و ارزیابی صلاح بر انجام این روش ببیند.

سخن پایانی در خصوص ارتودنسی زنان باردار

نتیجه گیری و سخن پایانی در خصوص ارتودنسی زنان باردار

به عنوان نکته پایانی لازم است تا به این مورد اشاره کنیم که: چنانچه در دوره بارداری هستید و یا می خواهید که پروسه ارتودنسی شما همزمان با این دوره انجام گیرد می توانید از یک متخصص ماهر مشاوره بگیرید. تمامی سوالات خود را از یک متخصص ارتودنسی جویا شوید تا دیگر نگرانی در این باره نداشته باشید.
با انتخاب یک متخصص ماهر می توانید دوره بارداری خود را به سلامت طی کنید؛ همچنین در کنار آن اختلالات دندانی خود را نیز برطرف نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
برچسب ها
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها