تماس باما : 02165247966

دندان اضافی

دندان اضافی ، روش درمان و 5 دلیل رشد دندان اضافی

جدول عنوان ها

دندان اضافی چیست؟

دندان اضافی در اشکال مختلفی رشد می کند. رشد این دندان ها در دهان مثل حضور دندان های غایب می تواند سبب اختلال هایی شود. دندان ها در صورت رشد بیش از تعداد استاندارد در دهان به عنوان دندان های غیر عادی شناخته می شوند. به این حالت دندان اضافی یا  hyperdontia  گفته می شود. در سطح جهانی فقط یک تا چهار درصد جمعیت به این مشکل دچار می شوند. البته این عارضه قابل درمان بوده و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. با توجه به اینکه رشد دندان های اضافی در دهان می تواند در رویش دیگر دندان ها اختلالی به وجود آورند بهترین گزینه خارج کردن آنها از دهان می باشد. براساس بررسی های انجام شده آقایان نسبت به بانوان دوبرابر به این عارضه مبتلا می شوند. افراد متولد شده با شکاف لب یا کام از جمله بیمارانی هستند که بیشتر در معرض مبتلا به این عارضه می باشند.

مطالعه بیشتر : ارتودنسی کودکان

قبل از خارج کردن دندان اضافی

قبل از خارج کردن دندان اضافی بایستی معاینه فیزیکی لازم برای تشخیص نوع دندان و نحوه رشد آن انجام شود. در این صورت می توان مشخص کرد که آیا برای خارج کردن دندان نیاز به جراحی می باشد یا نه؟ با توجه به موقعیت قرار گرفتن دندان اضافی، می توان آن را جایگزین دندان اصلی نمود. همانطور که میدانید تعداد دندان های فک بالا و پایین بایستی با یکدیگر مچ باشند در غیر اینصورت حالت دندان ها نرمال نخواهد بود. رشد یک دندان اضافی نیز می تواند این هماهنگی را از بین ببرد. زمانی که یکی از دندان های اصلی به دلیل خراب شدن از بین رفته باشد بجای کشیدن دندان اضافی می توان آن را جایگزین دندان اصلی کرد. برای این کار نیاز به ارتودنسی خواهید داشت که با حرکت دادن دندان اضافی می توان آن را در موقعیت مناسب قرار داد.

روش درمان دندان های اضافه

روش درمان دندان های اضافه

مهمترین نکته در این خصوص خارج کردن دندان اضافی قبل از جدی شدن عوارض رشد آن می باشد. روش های مختلفی برای درمان رشد دندان های اضافی وجود دارد، متخصص دندانپزشک با توجه به موقعیت رشد دندان میتواند بهترین گزینه را برای درمان در اولویت قرار دهد. در بسیاری از موارد باقی ماندن دندان های اضافی در کنار دندان های اصلی، می تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد. به همین دلیل پیشنهاد می شود قبل از جدی شدن این عارضه جهت پیشگیری از عدم سلامت دندان اقدامات لازم را انجام دهید. کشیدن دندان اضافی یکی از پرطرفدارترین روش های درمان این عارضه می باشد. با توجه به محل قرارگیری دندان می توان آن را از دهان خارج کرد. در صورت قرار گرفتن این دندان در ردیف جلویی دندان بایستی آن را کشید. اما اگر دندان در بخش عقبی دهان رشد کرده باشد و دندان اصلی فرد به دلایل مختلف از بین رفته باشد، می توان با ارتودنسی دندان اضافی در عقب را به جلو حرکت داد.

مطالعه بیشتر : 5 مزیت ارتودنسی با روش دیمون

یکی دیگر از روش های درمان دندان اضافی، ارتودنسی می باشد. این روش با برطرف کردن شلوغی دندان ها سبب قرار گرفتن دندان ها در محل صحیح می شود. دندانپزشک می تواند پس از اطمینان از سالم بودن ریشه آن بجای کشیدن آن را در ارتودنسی جایگزین دندان های کشیده شده یا خراب کنند. ارتودنسی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بروز دندان های اضافی دارد. به همین منظور پیشنهاد می شود کودکانی که در سن 7 سالگی قرار دارند پیش متخصص ارتودنسی برده و به موقع رشد دندان های اضافی را شناسایی کنید. بدون شک اقدامات درمانی قبل از بروز عوارض جدی در رشد دندان های اضافی در دهان حائز اهمیت می باشد.

علائم وجود دندان اضافی

علائم وجود دندان اضافی

افراد می توانند با مشاهده یک سری از علائم به رشد و وجود دندان اضافی در دهان خود پی ببرند. از جمله علائم وجود دندان های اضافی می توان موارد زیر را نام برد:

  1. طولانی شدن مدت زمان رشد دندان های دائمی
  2. ایجاد فاصله بین رشد دندان های جلو
  3. غیر طبیعی بودن رشد و ظاهر دندان های اصلی

مطالعه بیشتر : رایج ترین دلیل کج شدن دندان کودکان و راه حل درمان آن چیست؟

در صورت مشکوک بودن به هریک از علائم ذکر شده، بدون اتلاف وقت حتما به کلینیک ارتودنسی مراجعه کنید. پس از بررسی های لازم توسط متخصص ارتودنسی تصمیم نهایی برای کشیدن دندان یا استفاده از درمان ارتودنسی گرفته می شود. داشتن دندان های اضافی می تواند عوارض جدی برای سلامت دیگر دندان های اصلی دهان به دنبال داشته باشد. رشد کیست، پوسیدگی دندان های دائمی، تاثیر نامطلوب بر ظاهر دندان ها، نامرتبی دندان ها، پیشگیری از رشد دندان های دائمی و … از جمله عوارض رشد دندان های اضافی می باشند. با وجود اینکه نمی توان از رویش دندان های اضافی جلوگیری کرد اما با درمان به موقع می توان از عوارض آن پیشگیری کرد.

دلیل رشد دندان های اضافی

5 دلیل رشد دندان های اضافی

رشد دندان اضافی در دهان می تواند به دلایل مختلفی بستگی داشته باشد. با وجود اینکه هنوز دلیل اصلی برای رشد این دندان در دهان مشخص نشده است اما متخصصین دندانپزشک چندین دلایل را برای رشد دندان های اضافی در نظر می پندارند. از جمله دلایل رشد دندان های اضافی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • عوامل ژنتیکی: در اثر فعالیت بیش از حد یک دسته از سلول ها، جوانه های دندان به دندان تبدیل شده و سبب رشد دندان های اضافی در دهان می شوند. هم چنین در اثر برخی از عوامل محیطی خاص نیز دندان های اضافی در دهان رشد می کنند.
  • شکاف کام و لب: این عارضه یک بیماری مادرزادی بوده که در آن کام یا لب و هر دو ممکن است دچار شکاف باشند. این بیماری با وجود اینکه در رشد دندان های اصلی اختلالاتی به وجود می آورد. ممکن است به عنوان علل اصلی رشد دندان های اضافی نیز شناخته شود.
  • سندروم گاردنر: این سندروم از دسته بیماریهای ارثی نادر بوده که سبب رشد غیرطبیعی بافت های بدن از جمله رشد دندان های اضافی می شود. هم چنین این سندروم می تواند سبب ایجاد تومورهای بی خطر در بدن شده که به شکل سرطانی ظاهر می شوند.
  • کلیدوکرانیال دیسپلازی: یکی از شرایط ژنتیکی بوده و در رشد دندان ها و استخوان ها نقش بسیار تاثیر گذاری دارد. کلیدوکرانیال دیسپلازی می توانند سبب از دست دادن دندان های شیری، رشد دندان های اضافی و تاخیر در رشد دندان ها باشد.
  • بیماری فابری: یکی دیگر از دلایل ژنتیکی برای رشد دندان اضافی بوده که در نتیجه کمبود آنزیم های خاص در بدن فرد مشاهده می شود. این بیماری، ناهنجاری های مختلفی را در کل بدن به وجود آورده و عوارض جدی به دنبال دارد.

اگر دندان اضافه به موقع درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

تصمیم برای درمان و کشیدن دندان اضافی، به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال شرایط فرد و موقعیت رشد دندان های اضافی از جمله این عوامل به شمار می روند. بسیاری از متخصصین درمان دندان های اضافی را در سنین کودکی پیشنهاد می کنند. چرا که هرچه سریع تر دندان های اضافی درمان شود، در رشد صحیح دندان اصلی گام بزرگی را خواهیم برداشت. رشد دندان های اضافی تا بزرگسالی می تواند عوارض و مشکلات بزرگی را برای سلامتی دهان و دندان فرد به دنبال داشته باشد. در برخی از مواقع ممکن است رشد دندان های اضافی در کودکان مانع از رشد دندان های اصلی شود. هم چنین این دندان ها سبب کج شدن و قرار گرفتن دندان های اصلی در محل نامناسب خواهند شد. با توجه به این موارد می توان گفت اگر دندان های اضافی به موقع و در اسرع وقت درمان نشوند، مشکلات بیشتری برای دندان های اصلی به وجود خواهند آورد.

رزرو وقت و مشاوره با متخصص ارتودنسی (واتس اپ ) : 09199767767

در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که وجود دندان های اضافی در دهان، سبب مشکلات گفتاری در افراد شده است. هم چنین فشردگی دندان ها در دهان سبب بد شکل شدن اجزاء چهره فرد و از بین رفتن اعتماد بنفس می شود. در برخی مواقع نیز لق بودن دندان اضافی می تواند در تنفس فرد خطرات جدی به وجود آورد. هم چنین ممکن است در زمانی که هوشیار نیستند و در خواب به سر میبرند با کنده شدن دندان لق مجرای تنفسی مسدود شده و سلامتی فرد را تهدید کند.

5/5 - (1 امتیاز)
برچسب ها
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها