تماس باما : 02165247966

نامرتبی دندان ها

نامرتبی دندان ها بررسی علائم ، درمان و علت آن

جدول عنوان ها

اصلاح نامرتبی دندان ها

نامرتبی دندان ها نوعی ناهنجاری دندانی شناخته شده است. این ناهنجاری در بسیاری از افراد مشاهده می شود که دلیل این اتفاق به دلایل مختلفی بستگی دارد. در علم پزشکی به این نوع ناهنجاری اصطلاحا کراودینگ می گویند. این عارضه در زمان رشد دندان های اصلی در کودکان مشاهده می شود. در چنین شرایطی دندان های فرد به صورت نامنظم و به هم ریخته رشد کرده و مشکلات بسیاری را برای فرد به دنبال دارد. نظافت دندان های بهم ریخته از جمله مهمترین مشکلات و عوارضی است که افراد با آن مواجه می باشند. نامرتبی دندان ها به عنوان یکی از مشکلات شایع دندان ها تبدیل شده است. عدم درمان به موقع این نوع دندان ها می تواند بیماریهای شدید دهان و دندان را به وجود آورد. به همین منظور پیشنهاد می شود در همان ابتدای رشد دندان های به هم ریخته و نامرتب جهت اصلاح و درمان آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

نامرتبی دندان ها ممکن است سبب ایجاد درد فک و حتی سردرد های شدید در افراد باشد. افرادی که به نامرتبی دندان ها دچار هستند به دلیل ناهماهنگ بودن و موقعیت نامناسب دندان ها، وظیفه خود را به درستی انجام نخواهند داد. در نتیجه هر یک از این مشکلات برای سلامتی فک و دهان فرد عوارض شدیدی را به همراه خواهد داشت. زمانی که فک ها یا دندان ها  به خوبی و صحیح روی یکدیگر قرار نگیرند، در این صورت تناسب دهان و دندان رعایت نخواهد شد. درمان ارتودنسی برای رفع و اصلاح نامرتبی دندان و صاف کردن آنها بهترین گزینه به شمار می رود.

کسب اطلاعات بیشتر : متخصص ارتودنسی در کرج

انواع نامرتبی دندان ها و 3 نوع رایج آن

برای درک بهتر از مشکل نامرتبی دندان ها بهتر است انواع این عارضه را بشناسید. در این بخش می خواهیم شما را با برخی از انواع نامرتبی دندان ها آشنا کنیم:

در تصویر زیر انواع نامرتب دندان همراه با ناهنجاری ها فکی را مشاهده میکنید

نامرتبی دندان ها و ناهنجاری های فک

اوربایت : حالتی است که د آن دندان ها فک بالا روی دندان های فک پایین را پوشانده اند. این مشکل می تواند ارثی بوده و یا به دلیل ناهنجاری های فک ایجاد شده باشد. اوربایت در اثر عادت های غلط از جمله جویدن مداد یا گاز گرفتن ناخن ها ها به وجود می آید.

اپن بایت : در این حالت بین دندان های جلویی بالا و پایین فاصله قابل توجهی ایجاد می شود. افرادی که به این عارضه دچار هستند وقتی که دهان خود را می بندند، دندان های بخش عقب به همدیگر رسیده و این امر مانع از رسیدن دندان های جلویی به هم می شود. از علل این مشکل می توان به زبان زدن به پشت دندان ها یا مکیدن انگشت در کودکی اشاره نمود.

کراس بایت : زمانی که دهان بسته می باشد، دندان های بالا داخل دندان های پایین قرار می گیرند. این عارضه به عوامل مختلفی از جمله ردیف نبودن دندان ها، افتادن دندان ها، زبان زدن به پشت دندان ها و … بستگی دارد.

اورجت : در این نوع نامرتبی، دندان های فک بالا از دندان های فک پایین جلو تر می باشد. تفاوت این حالت با اوربایت این است که در حالت اورجت دندان های جلویی بیشتر جلو آمده اند. بزرگ بودن اندازه فک بالایی نسبت به فک پایین دلیل این امر می باشد.

مطالعه بیشتر : برای رفع اختلالات دندانی ارتودنسی بهتر است یا لمینت

فاصله بین دندان ها : دلیلی است برای تحلیل لثه و کاهش عملکرد درست دندان ها این ناهنجاری توسط متخصص ارتودنسی قابل درمان است نوع روش درمان آن Space closure نام دارد که در این روش دندان های عقب را به سمت جلو هدایت کرده و فضای بین دندان ها بهبود پیدا می کند این روش بهترین نوع درمان ارتودنسی برای این ناهنجاری است

آندربایت : یک ناهنجاری است که در آن دندان ها از فک پایین، جلوتر از دندان ها از فک بالا قرار می‌گیرند. در واقع در این وضعیت فک پایین جلوتر از فک بالا است لطفا تصویر را مشاهده کنید

15 علت نامرتبی دندان ها

15 علت نامرتبی دندان ها

نامرتبی دندان ها برای هر فردی می تواند به یک موضوع آزاردهنده و دردسرساز تبدیل شود. به خصوص این عارضه می تواند اعتماد بنفس در افراد را کاهش داده و در زمان صحبت کردن، غذا خوردن و حتی خندیدن نیز مشکلاتی را به وجود آورد. برای اصلاح نامرتبی دندان ها افراد می توانند درمان ارتودنسی را در اولویت خود قرار دهند. به این منظور بایستی بررسی های لازم توسط متخصص دندانپزشک انجام شده و با مشخص شدن نوع نامرتبی دندان، بهترین روش درمان را انتخاب نمایند. نامرتبی دندان ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای اینکه بتوان با موفقیت به هم ریختگی دندان ها را درمان کرد، بایستی علت وقوع این عارضه را شناسایی کرد. به همین منظور مراجعه به متخصص ارتودنسی از الزامات به شمار می رود. از جمله علل نامرتبی دندان ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افتادن زودهنگام دندان های شیری
 • آسیب های ناشی از ناهنجاری فک
 • شکاف لب و کام
 • ردیف نبودن فک بالایی و پایینی
 • شکل نامنظم دندان ها
 • فشار دادن زبان به دندان ها در زمان رشد دندانها
 • نفس کشیدن از راه دهان در زمان رشد دندانها
 • عمل دندانپزشکی به نحوه نادرست
 • ژنژیویت یا بیماری های لثه
 • وجود دندان های اضافی
 • عادات غلط
 • تغذیه نامناسب
 • دندانهای بزرگ
 • فک کوچک
 • ژنتیک

پیشگری و درمان نامرتبی دندان ها

نامرتبی دندان ها از رایج ترین اختلالات دهان و دندان بوده و بر اساس آمارهای انجام شده در هر خانواده یک یا دو نفر به این مشکل دچار هستند. با توجه به اینکه نامرتبی دندان به دلایل مختلفی بستگی دارد، انجام ارتودنسی و درمان این نامرتبی ها نیز به روش های متنوع انجام می شود. برخی از افراد به صورت ارثی و ژنتیکی به این مشکل دچار می شوند. در صورتی که برخی نیز بر اثر رفتارهای نادرست و عادت های غلط با نامرتبی دندان ها مواجه می باشند.

مطالعه بیشتر : آیا می توان ارتودنسی فک پایین یا بالا را به تنهایی انجام داد

در خصوص نحوه متوقف کردن نامرتبی دندان ها و رعایت عوامل موثر در به هم ریختگی دندان ها می توان موارد زیر را نام برد.

درمان نامرتبی دندان ها
 • به منظور پیشگیری از کجی دندان ها مهمترین گزینه رعایت بهداشت دندان و مراجعه مرتب به دندانپزشک می باشد.
 • کودکانی که به مکیدن انگشت عادت دارند، بایستی والدین با روش های مختلف کودک را از انجام این عادت غلط بازدارند.
 • اگر فرزند شما دارای دندان غایب است بهتر است در اسرع وقت به کلینیک ارتودنسی مراجعه کنید. در این صورت می توانید قبل از رشد کج دندان، آن را سرجای خود قرار دهید.
 • خوابیدن روی شکم می تواند یکی از عوامل دیگر بر رشد دندان های کج و نامرتب محسوب شود.
 • اگر در سنین کودکی رشد فک متوقف شود در این صورت رشد دندان های کج به یک امر طبیعی تبدیل خواهد شد. به این منظور می توانید با مراجعه به متخصص ارتودنسی می توانید رشد فک کودک را تحت کنترل قرار دهید.
 • نامرتبی دندان ها در حالت کلی یک مسئله تخصصی بوده و برای برطرف کردن این عارضه نیاز به دریافت مشورت و درمان توسط متخصصین ارتودنسی خواهید داشت. به همین منظور تشخیص روش درمان و متوقف کردن رشد دندان های کج را به عهده ارتودنتیست بسپارید.

رزرو وقت و مشاوره با متخصص ارتودنسی (واتس اپ ) : 09199767767

مشاوره با متخصص ارتودنسی

آیا نامرتبی دندان ها به حالت خاصی طبقه بندی می شود؟

در حالت کلی متخصصین این عارضه را به سه دسته تقسیم کرده و اصطلاحا به آن مال اکلوژن می گویند. نوع و شدت نامرتبی دندانها از درجه یک تا سه نامگذاری می شوند.

آیا می توان نامرتبی دندان ها را اندازه گیری کرد؟

این ناهنجاری توسط متخصص در مقیاس میلی متری قابل اندازه گیری می باشد. در صورتی که دندان ها بیش از حد به هم چسبیده باشند، دندان ها دچار کراودینگ می باشند. در حالت برعکس اگر دندان ها از یکدیگر فاصله زیادی داشته باشند دچار دیاستم هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

بهترین روش برای درمان نامرتبی دندان ها کدام است ؟

روش های مختلفی برای درمان شلوغی دندان ها وجود دارد. اما بهترین و پرطرفدارترین روش ارتودنسی بوده و در این روش متخصص دندان های نامرتب را با استفاده از دستگاه مخصوص در جای خود قرار می دهد.

باندینگ دندان چه کاربردی دارد ؟

در این روش می توان با استفاده از باندینگ دندان های شکسته یا لب پریده را ترمیم کرد. به همین منظور پس از ارتودنسی دندان ها و قرار دادن آنها در جای مناسب می توان با روش باندینگ به سلامت دندان ها از نظر شکستگی پرداخت

آیا کشیدن دندان در زمان نامرتبی دندان ضروری می باشد ؟

ضرورتی برای کشیدن دندان برای مرتب کردن دندان ها وجود ندارد. در برخی موارد متخصص پس از تشخیص اینکه ریشه دندان سالم است از آن برای جایگزین دندان های افتاده استفاده می کنند.

این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها