تماس باما : 02165247966

ارتودنسی تیکه ای یا چند دندان ارتودنسی یک فک

جدول عنوان ها

برخی افراد ممکن است ایرادات و مشکلات جزئی در دندان های خود داشته باشند که این مشکلات هم قابل اصلاح و درمان هستند. مشکلات جزئی مانند مرتب نبودن یک یا چند دندان است که موجب احساس نارضایتی بیمار از لبخند خود می شود. ایرادات جزئی مانند این موارد با ارتودنسی تیکه ای قابل درمان هستند. ارتودنسی تیکه ای صرفا جهت بهبود نحوه قرارگیری چند دندان استفاده می شود و نیازی به ارتودنسی تمام دندان های فک بالا و پایین ندارد.

شما هم اگر دارای ایرادات جزئی در طرح لبخند خود هستید؛ توصیه می کنیم از خدمات کلینیک دکتر خطیبی استفاده کنید. این مقاله به صورت کامل به بررسی ارتودنسی تیکه ای و جوانب مختلف آن خواهد پرداخت. لازم به ذکر است که متخصص ارتودنسی در کرج ممکن است با در نظر گرفتن شرایط فک و دهان بیمار ارتودنسی فک بالا یا پایین را توصیه کند. ارتودنسی فک بالا و یا پایین می تواند نیرو و فشار بیشتری برای ایجاد تغییرات و مرتب شدن دندان ها تامین کند. ارتودنسی کامل فک، تاثیر بیشتری نیز خواهد داشت.

تفاوت ارتودنسی تیکه ای با ارتودنسی کامل

ارتودنسی کامل تمام دندان ها را پوشش میدهد اما ارتودنسی تیکه ای فقط برای چند دندان بالا یا پایین استفاده می شود. ارتودنسی تیکه ای یا چند دندان یکی از انواع روش های درمانی برای داشتن یک طرح لبخند بدون نقص است. جهت درمان به روش ارتودنسی تیکه ای از Partial Braces یا بریس های جزئی استفاده می شود. بریس هایی جزئی در ظاهر شبیه به بریس ارتودنسی کامل هستند. بریس جزئی برای پوشش چند دندان جلویی و یا یک قوس کامل دندان های بالا یا پایین مورد استفاده قرار می گیرد. هزینه درمان با بریس های جزئی نیز نسبت به بریس های کامل کمتر خواهد بود.

ارتودنسی تیکه ای چه کاربرد هایی دارد؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم؛ ارتودنسی تیکه ای فقط برای پوشاندن دندان های جلویی استفاده می شود. جهت نگهداری براکت های جلویی و سیم کمانی؛ لوله های مولر و یا براکت های پشتی نیز روی دندان های آسیاب قرار می گیرند. بریس های جزئی نیز مانند تجهیزات ارتودنسی کامل به مرور زمان موجب مرتب و صاف شدن دندان ها می شوند. مدت زمان درمان با روش ارتودنسی چند دندان معمولا از روش ارتودنسی کامل، کوتاه تر است. بیماران میتوانند در هر سنی از ارتودنسی چند دندان استفاده کنند و حداکثر مدت درمان در این روش نیز یک سال می باشد.

برای مشاوره و درمان در واتس اپ با ما در ارتباط باشید 09199767767

ارتودنسی تیکه ای را میتوان برای اصلاح قوس دندان در کودکان و نوجوانان هم استفاده کرد. ارتودنسی چند دندان در سنین کودکی می تواند روند درمان ارتودنسی در آینده را راحت تر کند. ارتودنسی تیکه ای به دلیل آسان کردن روند درمان در بزرگسالی، گاهی به مرحله اول درمان ارتودنسی نیز شناخته می شود. ارتودنسی چند دندان جهت درمان مشکلات زیر، مورد استفاده قرار می گیرد:

 • آندربایت( Underbite)
 • زاویه دار بودن دندان ها( Flared teeth)
 • مکیدن شست در سنین پایین..
 • فاصله گذاری.
 • اوربایت عمیق( Deep overbite)
 • بهم ریختگی دندان ها( Crowding)
 • کراس بایت دندان ها.
 • اپن بایت( Open bite)

با وجود اینکه این روش درمانی صرفا چند دندان را شامل می شود باز هم نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. سیم بریس ها در ارتودنسی جزئی بیشتر در معرض آسیب هستند چون دیگر کل قوس دندانی از آن، پشتیبانی نمیکند. جهت مراقبت و نگهداری از ارتودنسی چند دندان، رعایت نکات زیر الزامی است:

 • تنظیم برنامه غذایی درست و استفاده از خوراکی و غذا هایی که موجب ایجاد مشکل برای بریس ها نمی شوند.
 • اجتناب از آشامیدن مایعات تیره و اسیدی که قابلیت لکه دار کردن بریس ها را دارند.
 • نخ دندان کشیدن پشت بریس ها.
 • مسواک زدن با زاویه 45 درجه جهت کاهش فشار مستقیم بر بریس ها.
 • مراجعه به متخصص ارتودنسی در صورت شکستگی  بریس ها.
مزایای استفاده از ارتودنسی چند دندان

مزایای استفاده از ارتودنسی چند دندان

بیماران بزرگسال اغلب برای مرتب کردن دندان های خود از ارتودنسی تیکه ای، استفاده می کنند. انتخاب روش درمانی ارتودنسی چند دندان، اغلب برای داشتن نتایج زودبازده و طرح لبخند مرتب انجام میگیرد. مشکل بی نظمی فک در برخی بیماران ممکن است نیاز به ارتودنسی کامل نداشته باشد و ارتودنسی تیکه ای بتواند این ایراد را برطرف کند. فواید و مزایای درمان با ارتودنسی تیکه ای، شامل موارد زیر می باشد:

 • اصلاح و مرتب کردن طرح لبخند.
 • امکان استفاده برای اصلاح حالت یک یا چند دندان.
 • روند درمانی کوتاه مدت.
 • کم بودن هزینه درمان نسبت به ارتودنسی کامل.

درمان با روش ارتودنسی تیکه ای چقدر طول میکشد؟

یکی از مهمترین دلایل انتخاب ارتودنسی تیکه ای توسط بیماران؛ کاهش مدت زمان و هزینه های درمانی می باشد. مدت زمان درمان با ارتودنسی چند دندان با توجه به شرایط فک و دهان بیمار ممکن است بین 3 الی 6 ماه باشد. میتوان گفت مدت زمان ارتودنسی با بریس های جزئی، نصف مدت زمان درمان ارتودنسی کامل می باشد. ارتودنسی کامل اغلب در مدت زمانی یک تا سه ساله انجام میگیرد. عوامل تاثیرگذار در طول کشیدن روند درمان ارتودنسی چند دندان، فاصله و یا نزدیک بودن دندان های بیمار به یکدیگر می باشد.

انجام ارتودنسی تیکه ای برای شش دندان جلو

هنگام لبخند زدن اغلب شش دندان جلویی در معرض دید هستند. میتوان گفت ارتودنسی تیکه ای صرفا برای این دندان ها، جنبه زیبایی خواهد داشت نه درمان مشکلات فک و دهان. انجام ارتودنسی شش دندان جلو ممکن است برای حل مشکل عدم هماهنگی و مرتب بودن دندان ها، راه حل خوبی باشد. جهت اطمینان خاطر بهتر است که با یک متخصص ارتودنسی در این زمینه مشورت بگیرید. متخصص ارتودنسی تمامی نکات مربوط به این روش را با شما در میان گذاشته و تاثیرات آن در سلامت دهان و دندان را نیز توضیح خواهد داد.

انجام ارتودنسی چند دندان برای فک پایین یا بالا

اگر دقت کنید میبینید که دندان های بالا و پایین دارای یک قوس U شکل هستند و به همین به آنها قوس دندانی میگویند. جهت انجام ارتودنسی تک قوس تنها بر روی دندان های بالا یا پایین، بریس چسبانده می شود. اغلب مشکلات ارتودنسی با ارتودنسی تک قوسی قابل حل شدن نیستند و این روش صرفا جنبه زیبایی دارد. بریس هایی که بر روی دندان های بالا یا پایین قرار می گیرند، قابلیت برطرف کردن یک یا چند ایراد جزئی را دارند. جهت درمان و حل تمام مشکلات ارتودنسی بهترین راه، انجام ارتودنسی کامل است.

ارتودنسی فقط برای فک بالا

ارتودنسی فقط برای فک بالا

ارتودنسی فک بالا هنگام غذا خوردن، صحبت کردن و حتی لبخند زدن اغلب دندان های بالایی دیده می شوند. افراد مختلفی حساسیت بالایی برای دندان های بالایی خود به خرج می دهند. برخی افراد نیز معتقدند؛ لبخند زیبا میتواند به بهبود اعتماد به نفس آنها کمک کند. بهترین راه برای افرادی با این خصوصیات؛ درمان با بریس های فک بالا است. حل مشکلاتی مانند اوربایت، آندربایت و کراس بایت بدون تغییر و حرکت دادن هر دو قوس بالا و پایین امکان پذیر نمی باشد.  افرادی که دارای دندان کج و یا فاصله زیاد بین دندان های خود هستند و مشکل بایت ندارند، میتوانند از این روش استفاده کنند.

ارتودنسی چند دندان برای فک پایین

استفاده از ارتودنسی تیکه ای برای فک پایین نسبت به روش قبلی محبوبیت کمتری دارد. دندان های فک پایین نسبت به دندان های بالا چندان در معرض دید نیستند. کمتر دیده شدن دندان های پایین موجب شده است که اغلب افراد صرفا به مرتب کردن دندان های بالایی خود، اهمیت دهند. لازم به ذکر است که کج بودن و نامرتب بودن دندان های پایینی، ممکن است هنگام صحبت کردن مشکلاتی را به وجود بیاورد. جهت حل این مشکل می توان از ارتودنسی چند دندان برای دندان های پایین استفاده کرد. نا مرتب بودن دندان های فک پایین نیز میتواند موجب بروز مشکلاتی مانند بایت شود. استفاده و نصب درست بریس ها، میتواند مشکلاتی مانند بایت در دندان های فک پایین حل کند. افرادی که قوس دندان های بالایی مرتبی دارند برای مرتب کردن قوس دندان های پایینی خود، میتوانند از این روش کمک بگیرند.

هزینه ارتودنسی تیکه ای چقدر است؟

همانطور که گفتیم؛ بریس های جزئی به مراتب هزینه کمتری از بریس های کامل به دنبال خواهند داشت. جهت اطمینان خاطر بهتر است که با متخصص ارتودنسی خود در این زمینه مشورت کنید. عواملی که هزینه ارتودنسی تیکه ای را تغییر میدهند؛ شامل موارد زیر می باشند:

 • درمان ها و اقدامات دیگر دندانپزشکی.
 • جنس بریس های مصرف شده.
 • سن بیماران.
 • مشکلات دهان و دندان.
 • تعداد دندان ها.
 • مهارت و تجربه متخصص ارتودنسی.

برای مشاوره و درمان در واتس اپ با ما در ارتباط باشید 09199767767

به این محتوا امتیاز دهید
برچسب ها
این ویزیت با ویزیت های دیگه فرق داره !

بازدید کنندگان گرامی کلینیک تخصصی دکتر خطیبی با بیش از 7 سال سابقه در این زمینه خدمات ارتودنسی در کرج را ارائه می دهد اگر شما به دنبال متخصص ارتودنسی در کرج هستید می توانید به روش های آنلاین یا تلفنی وقت ویزیت خود را رزرو نماید برای اطلاع در مورد قیمت ارتودنسی در کرج نیز کلیک کنید

مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها